Malta Plajları
malta plajları

Turizm Malta için en önemli gelir kaynağıdır. Gayri safi yurt içi hasılasının %15’ine katkı sağlamakta. Malta plajları bir çok su sporu için elverişlidir. Her sene binlerce misafir ağırlayan Malta plajları temizliği ve sakinliği ile bilinir. Merkezi noktalarda hareketli plajlara sahip olduğu gibi daha sakin kumluk plajları da mevcuttur. St George’s Bay, Golden Bay,Paradise Bay, Għajn Tuffieħa,Blue Lagoon, Mellieha Bay sahilleri her sene misafirlerini ağırlamakta.

Malta İklimi

Malta yıl içinde ortalama 23 dereceye sahiptir. Yıllık sıcaklık bu olsa da Türkiye’de de olduğu gibi yaz mevsiminde 32 derecenin üstüne sıklıkla çıkar.  Hatta hissedilen sıcaklık bu aylarda 40 dereceye varabilir. Kış aylarında 0 derecenin altına indiği pek görülmez. 6-16 derecelerde seyreder. Malta , ılıman Akdeniz iklimine sahiptir. Kışın kar yağmayan Malta’da sonbaharda ise hava 22-32 derece arasındadır. Malta’ya seyahat ederken yanınıza mont, kaban veya kazak almanıza lüzum yoktur. Akşam saatlerinde serin olmasına karşın yanınıza alacağınız bir polar işinizi görecektir. Kış turizmi için elverişsiz olan Malta plajları ile tam bir tatil cennetidir.

Malta’nın En İyi Plajları

Malta plajları kesinlikle radarınızda olmalıdır. Aslında, Malta Adaları mükemmel bir plaj tatili için isteyebileceğiniz her şeye sahiptir. El değmemiş kumsallar, yüzme dostu masmavi sular ve arka plan oluşturan nefes kesen manzara yığınlarından bahsediyoruz. Malta plajları yoğun mevsimlerde kalabalıkken, canlı bir atmosfere sahip hala çok sayıda nokta olmasına rağmen, İspanya veya Fransa gibi yerlerde bulacağınız kalabalıkta değil. Aşağıdaki en iyi plaj seçimlerine göz atın…

1. Mellieha Koyu

Mellieha Koyu

Bu plajın ince beyaz kumu ve turkuvaz suları ile Karayipler’de olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında burası Mellieha Koyu. Plaj aileler arasında popülerdir, çünkü sular yüzmek için güvenli ve sığdır, ancak oldukça kalabalık olabileceğini belirtmek gerekir. Bir günlük tatil yapmayı düşünüyorsanız, şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz.

2. Ramla Koyu

Ramla Koyu

Ramla Koyu, kumsalları, yüzme dostu suları ve pitoresk çevresi sayesinde turistler ve Malta’da popülerdir. Güzel Gozo Nadur ve Xaghra ortasında olduğunu düşündüğünüzde bu pek de şaşırtıcı değil. Ramla’yı Nadur, Marsalforn ve Mgarr’daki Gozo feribot terminaline bağlayan düzenli bir otobüs servisi de var.

3. St Peter

St Peter

Marsaxlokk yakınlarındaki St Peter kumlu bir sahil sunmayabilir, ancak oldukça eşsiz bir plaj ortamı sağlar. Deniz berraktır ve mükemmel şnorkelli yüzme olanakları sunar. Havuzun etrafındaki düz kayalar, kum girmeden mükemmel güneşlenmenin tadını çıkarmanızı sağlar. Orada yakınlarda sadece bir park yeri var. Çoğu insan bir gün tatil yapmak ve güneşlenmek için oraya gider.

4. Riviera Koyu

Riviera

Riviera Körfezi’ne  varmak için dik bir noktadan aşağı inmek gerek, ancak nefes kesen kristal sularla kıyıya ulaştığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Ghajn Tuffieha’daki koy çok sığ ve yüzme dostu olduğundan yüzme ekipmanınızı getirin. Aynı zamanda sadece bir havlu yerleştirebileceğiniz ve gün ışığının tadını çıkarabileceğiniz ideal bir ‘kumda tembellik’ plaj türü.

5. Golden Koy

Golden

Manikata yakınlarındaki Golden Bay, bol miktarda yer bulabileceğiniz oldukça kumlu bir plaja, dalış yapmak isteyenler için ideal sulara ve kısa bir yürüyüş mesafesinde çok sayıda restoran, küçük mağaza ve lüks bir otele sahiptir. Otobüs ve araba ile ulaşmak çok kolaydır, ancak güneşli Pazar günleri ve resmi tatillerde park etmek zor olabilir.

6. Mavi Lagün (Blue Lagoon)

Blue Lagoon

Küçük Comino adası Malta ve Gozo arasında yer alır ve güzel sıcak bölgeyi keşfetmek için günlük geziye değer. Ünlü Blue Lagoon,  göz atmak için her zaman bir tekne turu tercih edebilirsiniz. Birçok günlük tur ve yarım günlük turlar sunulmaktadır. Yoğun tatil mevsimlerinde kalabalıklarla karşılaşmaya hazır olun.

7. Cennet Koyu (Paradise Bay)

Paradise Bay

Paradise Bay’ın kristal berraklığındaki suları ve kumlu kıyıları her zaman ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Ziyaret etmek için ücret ödemek zorunda değilsiniz, ancak şezlong ve tesislerin tadını çıkarmak istiyorsanız o zaman bunlar için bir ücret mevcut. Cirkewwa’daki Gozo feribot terminalinin hemen köşesindeki sığ sular, yüzmek isteyen çocuklu aileler için idealdir.

8. Aziz George Körfezi (St George’s Bay)

St George's Bay

St Julian’s’ta yer alan St George’s Bay, Malta’nın ana eğlence bölgesinin merkezinde çok popüler bir kumsaldır. Oteller, restoranlar, kulüpler ve dil okulları ile çevrili St George’s Bay, özellikle yaz aylarında gelen turistler ve öğrenciler arasında popülerdir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir