Malta Öğrenci Çalışma İzni
Malta Öğrenci Çalışma İzni

Malta’da bulunmakta olan eğitime istihdam bakanlığı ve turizm bakanlığı ortak çalışması sonucunda, Malta’da uzun süreli yabancı dil ya da akademik (lisans, yüksek lisans, doktora vs.) amacı ile eğitim görmüş olan öğrencilere, Malta içerisinde yasal olarak çalışma izni artık mümkün olmaktadır. Malta hükumeti, sunulmuş olan bu çalışma izni olanağı sayesinde,eğitim sektöründe bulunan potansiyelini ve bilinirliğini arttırmayı amaçlamaktadır.

Malta Hükumeti almış olduğu kararla, Malta dil okulları federasyonu FELTOM’un da önerileri ile Malta öğrenci vize politikası üzerinde bir değişiklik yaparak, AB vatandaşlığı olmayan ülkelerden gelmiş olan öğrencilere de Malta’da yarı zamanlı olarak çalışma izninin verilmesi sağlanmıştır. FELTOM; son dönemlerde Malta’ya gelmekte olan öğrenci sayısının artmış olmasına rağmen, öğrencilerin ülkede bulunma zamanlarının düşüş göstermesine dikkat çekmiş ve Malta’nın uluslararası öğrenciler için çok daha çekici olabilmesi için bu tarz bir değişikliğe gidildiği belirtilmiştir. Özellikle Türkiye, Brezilya, Şili, Kolombiya, Güney Kore ve Çin gibi uluslararası öğrenci potansiyeli son derece yüksek olan ülkelerin Malta’da yasal çalışma izni ile olumlu bir tepki vereceği ve burada bulunan öğrenci sayılarının da artacağı tahmin edilebilmektedir.

Ayrıca Malta’da İngilizce dil eğitimi almakta olan öğrencilerin, bu dil eğitimi sonrasında da devam edebileceği yüksek eğitim programının olmamasının da ülkede geçirilen zamanda düşüş gözlenmesinin önemli bir sebebi olduğunu vurgulanmıştır.

AB üyesi olmayan bölgelerden gelmiş olan öğrenciler, eğitim amacı ile Malta’ya gelmek için C ve D tipi olan 2 çeşit öğrenci vizesi alabilmektedir. Bu vizeler, alınmış olan kurs uzunluğuna bağımlı olarak, D vizesi olan ulusal vize ya da ikamet izni ile birlikte uzatılabilmektedir. Bu durumlara göre;

 • Dil eğitimi alma amacı ile gelen öğrencilere, ikamet izni verilecek ve bu öğrenciler izinleri kendi ülkelerine dönmelerine gerek kalmadan uzatabilecek. Ülkede bulunulmasının 1 yılı geçmesi durumunda ise, tekrar ikamet etme izni baş vurusu yapılması gerekecek.
 • AB üyesi olmayan, Türkiye dahil ve TCN ülkeleri vatandaşları, sağlanmış olan olanaklar ile, haftada yasal bir şekilde 20 saate kadar çalışma izni verilecektir.
 • Bu sayede, AB dışından gelmiş olan öğrenciler, AB vatandaşı olan öğrenciler gibi, yasal olarak çalışabilme izni sahibi olacaklar.
 • Dil okulları için 2 sene, üniversite eğitimi için de 4 sene boyunca her türlü oturum uzatma işlemleri Malta’dan gerçekleştirilebilecek ve bu sırada da yarı zamanlı olarak çalışma olanaklarından yararlanabilecek.

Malta Öğrenci Çalışma İzni

Malta’da Çalışma İzni ile Alakalı Olarak Birtakım Kurallar ve Kısıtlamalar

Malta’da çalışma izni ile alakalı olarak birtakım kurallar ve kısıtlamalar söz konusu olmaktadır. Malta’da çalışma izni kuralları;

 • Malta’da çalışmakta olan öğrenciler, sosyal sigorta primlerini ödeyemeyeceği için herhangi bir ücretsiz hastane hizmetinden yararlanamaz. Bu konuda ise ayrıca rutin vize başvuruları için gerekli olan 30,000 EUR kapsamlı yurt dışı sağlık sigortası ile sigorta kapsamında bulunan her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
 • Malta’da yasal çalışma izni olanağı, 90 günün üzerinde olan kayıtlar için geçerli olmaktadır ve bu çalışma izinleri 90 günün bittiği zaman başlamaktadır.
 • Malta’da öğrenciler haftada en fazla 20 saat çalışılabilmektedir.
 • Malta’da çalışmak isteyen öğrencilerin haftada en az 15 saat olan (20 ders) bir ders programına kayıt olmuş olması gereklidir.
 • Malta’da yasal çalışma izni başvurusunda bulunmak için, ilk aşama olarak 150 EUR talep edilmekte ve yasal çalışma izni onaylandıktan sonra da 80 EUR daha ödenmesi gereklidir.
 • Malta’da yasal çalışma izni, mevcut olan vizenin bitiş süresi son gününe kadar geçerli olmaktadır.
 • Malta’da yasal çalışma izni alabilmesi için, eğitim alınmaya devam edilen öğretim kurumunda bulunan devamlılık yüzdesinin, %75’in altına düşmemesi şartı bulunmaktadır.
 • Malta’da öğrencilerin iş bularak anlaşmış olduğu iş yeri sahibi, Türkiye’de bulunan İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun bir benzeri olan JobsPlus’a başvuruda bulunmalı ve AB vatandaşı olan birisinin yerine, neden AB dışından gelen bir çalışana ihtiyacı olduğunu ispatlaması gerekmektedir.
 • Ayrıca işveren, TCN kapsamında bulunan ülkelerden işe aldığı çalışanla ile alakalı mevcut olan iş ilanının, JobsPlus platformunda 2 hafta boyunca yayında tutmuş olmalıdır.
 • Fakat Malta Vacancy Exemption klasmanında bulunan pozisyonlar için, AB vatandaşı olan kişilerden çalışan bulunamadığı kanıtlanma kuralı geçerli değildir. Bu mesleklerde bulunan adayların Malta’daki işverenlerinin,  sadece adayın bu pozisyona uygun ve yeterli olduğunu belirtmeleri gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir