Malta Adaları
Malta Adaları

Malta adaları pek çok ülkeden gelen turist tarafından ziyaret edilmektedir. Malta takım adalarından oluşan adalar ülkesidir. Dünya haritasında yeri İtalya’nın alt kısmında ve Akdeniz kıyılarına doğrudur. Başkenti Valletta’dır ve en büyük ada olan Malta adasındadır. Valletta ismini malta şövalyesi olan Jean de Valletta’dan almaktadır. Bu şövalye Osmanlı saldırıları zamanınında yaşanan bir saldırıyı geri püskürtmede önemli bir role sahiptir. Çeşitli kültürleri içinde barındıran Malta beş adadan oluşmaktadır. Bunların üçü büyük ikisi daha küçüktür. Büyükten küçüğe sıralayacak olursak; Malta Adası, Gozzo adası, Comino adası, Cominotto adası, Filfla ve Filfoletta adasıdır.

Ülke yıllar boyunca Fenikeliler, Romalılar, Araplar, Fransızlar, İspanyollar ve son olarak da İngilizlerin egemenliği altına girmiştir. Şimdi ise bağımsızlığını ilan etmiş ve Avrupa Birliğine girmeyi başarmış bir ülkedir. Günümüzde hala İngiliz yasaları yönetilmektedir. İngilizce resmi ve kültürel dilleridir. Aynı zamanda halk kendi arasında Maltaca denilen dillerini de kullanmaya devam etmektedir. Malta ekonomik olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir. Ülke gelirinin çoğunu dil okullarından, ülkeye gelen misafirlerinden ve limanlarından elde eder. Coğrafi olarak harika denizleri ve birçok adası olan Malta hiç akarsu yatağına ve ormana sahip değildir. Yıllar içerisinde birçok kültürü içinde barındırmış ve biriktirmiştir. Sanata ve tarihe değer veren bir ülkedir. Sokaklarında gezildiği zaman bir sürü eski yapıyı gördüğünüzde bunu hissetme şansına sahip olabilirsiniz.

Kültürel faaliyetlere oldukça önem veren Malta, milli kütüphaneye ve milli tiyatro salonuna da sahiptir. Festivaller, geçit törenleri, konserler ve dünyaca bilinen film çekimlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu filmlerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz; Truva, Gladyatör, Kaptan Philips ve Taht Oyunlar gibi filmlerin bazı kısımları burada çekilmiştir. Çok sayıda eski yapılar ve kiliselere ev sahipliği yapmaktadır. Öyle ki kiliselerin sayısı oldukça fazladır. Katoliktirler ve ibadetlerini olabildiğince yerine getirirler. Gezi turu yapılırken de saat ayarlamaları ve molaların buna göre düzenlendiği bilinmektedir. Malta’nın Unesco Dünya Mirası listesinde olan tarihi yerleri bulunmaktadır. Malta’da mevsim ise her zaman gidip görmek için çok uygundur. Akdeniz kıyısında bulunmasından dolayı kışlar çok soğuk olmaz. Kışları ılık yazları ise sıcaktır. Adalara gelinecek olursa başkentin olduğu Malta bölgesi ve tüm idari işlerin yapıldığı yerdir. kültürel ve ticari işlerde buradan yönetilir. Diğer adaları ise şöyledir.

Malta Adaları

Gozo Adası

İkinci büyük ada Gozo adasıdır diğer adalara göre daha kırsaldır. Ada insanları balıkçılık, turizm, el sanatları ve tarımla uğraşarak geçimlerini sağlarlar. Malta adasına göre daha güzel ve sessizdir. Yaşayan insan sayısı azdır. Türkiye’de ilçelerin birçoğu bile daha kalabalık ve büyüktür. Victoria bölgesi adanın merkez bölgesi olup insanlar orada toplanırlar. Gozo’da yaşayan yerli insanlara gozitan olarak ad takılmıştır. Malta adasında olduğu gibi burada da fazlaca doğal ve tarihi alan bulunmaktadır. Calypso mağarası en gözde gezilen yerlerden biridir. Adada Neolitik çağdan kalma eserler yer almaktadır. En çok bilinen tapınak ise Ggantija tapınağıdır. Ada içinde düzenlenen karnavallar bulunmaktadır. Bu karnavallar bütün insanların güzel zaman geçirmesini sağlar ve ilk defa gidenler için eğlenceli bir kültür şölenidir. Bu karnavallar Malta adası olan Gozzo’nun, Nadur kasabasında yapılmaktadır ve ulaşım gemi veya küçük tekneler ile sağlanır.

Comino Adası

Büyük üçlünün en küçüğüdür. Ada içinde sadece otel bulundurur. Ada için insansız bir yer diyebiliriz çok az sayıda insan vardır. Onlar da otel çalışanı veya otele tatile gelenlerdir. Yer olarak Malta ve Gozo adalarının ortasında yer alır. Tarihi olarak çok önemli bir yapıya ev sahipliği yapar. Bu yapı St. Mary’s Kulesidir. Kulenin tarihi 1416 senesine kadar uzanmaktadır. Malta bölgesi için savaş zamanlarında savunma ve gözlem amaçlı inşa edilmiştir.

Cominotto Adası

Dalış yapıldığında en güzel ve eşsiz manzaraları bizlere sunan bir adadır. Doğa yürüyüşü yapmayı ve dalış yapmayı sevenler buraya mutlaka gelirler. Tüm günlerini burada geçirerek kendini doğanın ellerine bırakırlar. Ada masmavi Blue Lagoon denilen yeri içinde bulundurur. Dalışlar genellikle bu alanda gerçekleştirilir. Akdeniz kıyılarının altında yatan güzellikleri farklı balık cinslerini bu küçük Malta adasında görmek mümkündür.

Fılfla ve Fılfoletta Adası

Filfla ve Filfoletta Malta’nın en kıyısında yer alan birbirine çok yakın iki kayalıktır. İsimleri Arapça’dan gelmektedir. Yaşanan büyük bir deprem sonucu ada hasar görmüştür. Bu hasar ile birlikte adada bulunan küçük Orta Çağı kilisesi de yıkılmıştır. Günümüzde ada bir rezerv yeridir. Turizme kapalı olan bu adalar sadece araştırmacılar ve biyologlar içindir.

Malta haberleri için https://www.maltatoday.com.mt/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir