1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta İklimi

Malta İklimi
hava durumu

Malta Nerededir?

Malta Orta Akdeniz’de yer alan, Güney Avrupa’da bir ada ülkesidir. Tek bir ada olarak düşünülse de Malta Cumhuriyeti aslında takım adaları olarak bilinir ve 5 takım adadan oluşur. Bunlardan en büyüğü Malta 237 km² yüz ölçümüne sahiptir. Başkenti Valetta’dır. Malta’yı takip eden en büyük adalar sırasıyla Gozo ve Comino adalarıdır. Malta adası takım adaları içinde en fazla nüfusa sahip olsa da, ülkenin nüfusu genel olarak fazla değildir. Refah seviyesi yüksek olan adanın ekonomik gelirinin %97’si turizm kaynaklıdır. Turizmden sonra en büyük gelir kaynağı ise şüphesiz ki dil okullarıdır. Ülkede bulunan 30 civarındaki dil okulu dünyanın bir çok yerinden dil öğrenmek isteyenleri ağırlıyor. Malta’nın dil konusunda bu denli tercih edilmesinin sebebi uygun yaşam maliyeti, refah düzeyi, ulaşım kolaylığı ve tabii ki iklimidir.

Malta’nın İklimi Nasıldır?

Malta İklimi

Orta Akdeniz’de yer alan Malta’da doğal olarak Akdeniz  iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçse de ada ülkesi olması sebebiyle denizden esen meltem rüzgarları havayı biraz yumuşatır. Yine de nem oranı yüksektir. Yıl boyunca çok az yağış alan Malta’da yaz aylarında hiç yağış görülmez. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalaması 30-35°C’dir. Yılda ortalama 300 güneşli gün sayısına sahiptir. Gün ışığından yararlanma süresi yaz aylarında 12 saate kadar uzanmaktadır. Kış aylarında güneşten yararlanılan süre günlük 6 saat kadardır. Fazla yağış almamasına rağmen Malta tarımsal faaliyetlerin sürdürüldüğü bir ülkedir. Bolca plajı olan Malta’da yazların sıcak ve kurak geçmesi, buna bağlı olarak deniz suyu sıcaklığının yüksek olması turizmi canlı tutan bir faktördür. Oldukça etkileyici koyları ve kumsalları olan Malta deniz turizmi açısından tercih edilen ve sevilen bir yerdir. Toplam kıyı şeridi uzunluğu 137 km’dir. Mayıs ayından Ekim ayına kadar hem hava sıcaklığı hem de deniz suyu sıcaklığı denize girmeye elverişli bir ortam sunuyor. Malta’da iklimlendirme ,diğer Akdeniz iklimine sahip coğrafyalarda olduğu gibi, tüm yıl boyunca klima ile sağlanmaktadır. Klima hem ısıtma hem de soğutma amacıyla kullanılmakta ve özellikle yaz ayalarında sık tercih edilmektedir.

Malta kış ayları ılıman geçen bir ülkedir. Bunda elbette Akdeniz iklimine sahip oluşunun etkisi vardır. Kuzey Avrupa’dan gelen soğuk hava dalgaları zaman zaman havayı soğutsa da bu duruma sık rastlanmaz. Kış aylarının son 25 yıla göre değerlendirilen ortalama hava sıcaklığı 10-12°C’dir. Kış aylarında kuzeyden gelen grigal rüzgarları dalga boyunu yükseltmekte ve zaman zaman adaya yapılan feribot seferlerinde aksaklık yaşanmasına sebep olmaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri serin geçer. Yine de bu mevsimlerde Afrika’dan gelen Scirocco rüzgarı Malta’da havayı olağanın dışında ısıtabiliyor. Bu rüzgar ayı zamanda havanın nemli ve sisli olmasına sebep olabilmektedir. Malta’da yılın en sıcak ayı 30-34°C ile Ağustos ayı, en soğuk ay ise 12-18°C ile Ocak ayıdır.

Oldukça kurak bir iklime sahip olan Malta’da içme suyu ihtiyacı deniz suyunun arıtılması ile sağlanmaktadır. Her ne kadar arıtılsa da suyun tadı biraz tuzludur. Sanayileşmenin olmayışı Malta’da deniz suyunun kalitesini arttıran bir faktör. Öyle ki Malta’da tutulan balıklarda cıva, kurşun gibi ağır metallere rastlanmıyor. Bu da bize Malta deniz suyunun ne kadar temiz olduğunu kanıtlıyor.

Malta nemli bir iklime sahiptir. Temmuz ayında ölçülen nem değeri ortalama %78 iken, Aralık ayında ölçülen nem değeri ise %73’tür. Yağış açısından oldukça fakir bir coğrafyada bulunan Malta’da yağmurlu gün sayısı 90 civarındadır. Yağışlar genellikle Eylül ve Nisan ayları arasında gerçekleşir. Metrekareye düşen yıllık yağış miktarı ise 600 mm civarındadır. Malta iklimine bakıldığında tipik Akdeniz iklimine sahip olduğu görülmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde de görülen Akdeniz iklim tipi sebebiyle Malta’ya gidildiğinde iklim açısından zorluk yaşanmayacaktır. Mart ve Eylül ayları arasında pamuklu ve hafif kıyafetler tercih edilmelidir. Kış aylarında ise bir yağmurluk veya mont kullanılabilir. Fakat yine de Malta iklimi çok kalın kıyafetler giymeyi gerektirmeyecek ölçüde ılımandır diyebiliriz. Malta’da kar veya don olayının hiç görülmediğini söyleyebiliriz.

Malta tipik Akdeniz insanlarına ev sahipliği yapar. Oldukça sıcakkanlı ve misafirperver olan bu insanların yaşam enerjilerini ve pozitifliğini sıcak iklimine, güneşe uyanan gün sayılarının fazla oluşuna bağlayabiliriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir