1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Malta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta, Akdeniz’in ortasında 5 takımadadan oluşan bir ada devletidir. 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. 316 metrekare yüzölçümü olan bu adalardan en büyüğü Malta Adasıdır. Malta adasından sonra ikinci büyük ada Gonzo Adası. Özenle muhafaza edilen başkenti Valetta Malta Adasında yer alır. Valetta adını, ünlü Malta Şövalyelerinde biri olan Jean De Valetta’dan almıştır. Malta Cumhuriyeti, dil öğrenmek isteyenlerinde sıkça tercih ettiği yerlerden biri. Adı sıkça duyulan ve seyahat severlerin en uğrak noktası olan Malta’nın bilinmeyenleri, Malta kadar ilginç ve renklidir. Müziğin ve özgürlüklerin ülkesi olan bu adalar ülkesinin bilinmeyenleri, kendi kadar güzeldir.

Malta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta’nın Bilinmeyenleri

Tarihi, doğası, kültürü muhteşem olan Malta hakkında bilinmesi gereken birkaç ilginç konu vardır. Bunlar;

Malta’da ormanlık alan neredeyse yok. Seyahat severler ve fotoğrafçılar için her ne kadar sevilen bir yer olsa da yeşil alan bulmak neredeyse imkansız. Tarihi dokusu ve manzarasıyla büyülen Malta, 5 adasında da yeşil alan ve dağ bulundurmaz.

Başkenti olan Valetta şehri tam Rönesans şehridir. ‘’Centilmenler tarafından centilmenler için kurulan şehir’’ olarak anılan Valetta, Avrupa’nın planlı olarak inşa edilen ilk şehridir. Papa IV. Pius Francesca Lapalelli’yi, şehrin Hristiyanlığın savunulacağı ve kültürel bir şaheser olacak şekilde inşa edilmesi için görevlendirmiş. Ayrıca Valetta ismini, Malta Şövalyelerinden biri olan Jean De Valetta’dan alır. Osmanlı Donanmasını püskürtmeyi başaran Valetta’nın ismi başkente verilmiştir. Malta başkenti, müzeler ve tarih şehridir. Osmanlı Malta Savaşı eserleri Elmo Kalesi ve Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Malta Ulusal Savaş Müzesi ve Malta başkentte yer alır. 2018 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir

Valetta, Avrupa’nın en küçük yüz ölçümüne sahip başkenti. Valetta 0.8km² ile en küçük, ikinci sırada Vatikan, üçüncü sırada Monaco yer alır.

Malta dili olan Maltaca, latin harfleriyle yazılır. Latin harfleri kullanılması başta ilginç değildir fakat Sami Dili Ailesi’ne (AfroAsya) ait olduğu düşünülünce ilginçleşir. Sami dili yazımında latin alfabesi kullanılmaz. Maltaca sami dili olmasına rağmen latince yazılır. Ayrıca Maltaca, Arapça ve İtalyancanın karışımı bir dildir. 200 yıl Arap hakimiyetinde kaldığı için Arapçadan çokça etkilenmiştir. Maltaca dilinde pek çok Arapça kelime bulunur. Avrupa ülkelerinin aksine, Katolik olmasına rağmen Tanrı yerine Allah kelimesi kullanılır.

Mısır piramitlerinde bile daha eski yapılar bulunur. Dünyanın en eski bağımsız anıtları olarak kabul edilen Ggan Tija Tapınaklarına Malta ev sahipliği yapar. Tapınaklar Keops Piramidinden bile eskidir. Bu ününü, Şanlıurfa’da keşfedilen Göbeklitepe ile kaybetmiştir. Artık en eski değil, en eski ikinci yapı.

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri buradadır. Ülkedeki tek üniversite olan Malta Üniversitesi, Malta Şövalyeleri tarafından 1592 senesinde kurulmuştur ve dünyanın en eski üniversiteleri arasına girmiştir. Eğitim dili İngilizcedir. Malta Üniversitesi’nde 80 farklı ülkeden öğrenci bulunur.

Ülkede tam olarak 12 tane resmî tatil vardır. Maltalılara özeneceğimiz konulardan biri de resmi tatiller olabilir. Ülkede 12 resmi tatil, çalışanların bol bol tatil yapmasını sağlar. Bu tatiller; Yılbaşı 1 Ocak, St.Paul’sShipwreck 10 Şubat, St. Joseph Day 19 Mart, Özgürlük Günü 31 Mart, İşçi Bayramı 1 Mayıs, 1919 Bağımsızlık Ayaklanmalarının Yıl Dönümü 7 Haziran, Feast of Saint Peter and Paul 29 Haziran, Zafer Günü 8 Eylül, Bağımsızlık Günü 21 Eylül, Meryem Ana Bayramı 8 Aralık, Malta Cumhuriyet Bayramı 13 Aralık, Noel 25 Aralık

Tarih boyunca birçok devletin egemenliğine girmiştir. Kültürü ve dili bu yüzden zengindir. Fenikeliler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, İngilizler ve Fransızlar tarafından yapılan işgaller, Malta’nın kültürüne yansımıştır. Mutfağında ve dilinde barındırdığı çeşitliliğin sebebi budur. 1964’te bağımsızlığını kazanmış, 1974’te Cumhuriyet ilan edilmiş ve 2004 senesinde Avrupa Birliğine girmiştir. Avrupa şehirlerinin aksine trafik soldan akar.

Dünyanın en kaliteli balı Malta adasında bulunur. Dünyanın en ender rastlanan arıları bulunuyor. Malta isminin Yunanca karşılığı bal demek.

Gişe rekortmeni pek çok Hollywood filmleri ve Game Of Thrones burada çekilmiş. Brad Pitt’in canlandırdığı Aşil karakteriyle Truva, Russel Crowe’un hayranlıkla izlediğimiz Gladyatörü, John Snow, Khaleesi ve Troy Lannister ile senelerce takip ettiğimiz Game Of Thrones…Bunlar gibi birçok film, müthiş güzellikteki Malta Adası’nda çekilmiş.

Malta, Avrupanın en LGBT canlısı ülkesidir. Herkesin özgürce yaşayabileceği bu şirin ada ülkesinde, hayat çoğu yerden daha kolay. İnsanları olduğu gibi kabul eden Malta Adası, 2016 senesinde ILGA-Europe Gökkuşağı Avrupa Endeksi’nde birinci sırada yer almıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir