1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’ya Gitmek İçin 7 Neden

Malta’ya Gitmek İçin 7 Neden
Malta’ya Gitmek İçin 7 Neden

Malta, İtalya’nın çizmesinin hemen altında.  Akdeniz’in ortasında bulunan adalar cenneti müthiş güzellikleriyle herkesi etkiler. 5 takımadadan oluşan bu ada devleti seyahat edilmesi gereken, mucizevi bir noktalardan biridir. Toplam 316 metrekare yüzölçümü olan bu adaların en büyüğü Malta Adası. Başkentte bu adada yer alır. Malta’nın başkenti olan Valetta Rönesans şehridir. Çok iyi şekilde muhafaza edilen Valetta, tarihi ve müzeleriyle ünlüdür.

Malta’ya Gitmek İçin 7 Neden

Gitmek İçin Nedenler

 Bu cennete ada devletini seyahat etmek için fazlasıyla neden var. Bu nedenlerden bazıları şöyle sayılabilir;

1.Muhteşem Doğası, Denizi ve Plajları: Bütün adaların etrafı berrak, sonsuzluk hissi veren muhteşem denizle kaplı. Doğası ve deniziyle adeta kartpostallardan çıkmış gibi gözükür. İtalya Yunanistan karışımı mimarisi ve renkli teknelerin bulunduğu küçük marinası, bu doğanın parçası gibi durur. Müthiş bir ahenk vardır. Comino adası ve Blue Lagoon plajı, güzelliğiyle dillere destan olmuş. Amerika’daki Huffington Post gazetesi yayınladığı bir makalede şöyle yazmış; ‘’ Eğer dünyada bir cennet varsa, Comino Adası’ndaki Blue Lagoon olabilir’’. Malta her plajıyla muhteşemdir fakat Lagoon Plajı ayrı ilgiyi hakkedecek güzellikte. Blue Lagoon ve Comino Adası, Malta Adasıyla Gonzo Adası’nın arasında yer alıyor.

Paradise Bay, Mellieha Bay, Pretty Bay, Golden Bay, St. Paul’s Bay, St. George’s Bay diğer güzel plajlarından. Bunlardan farklı birkaç plaj daha var. Adanın her yeri plaj.

Malta’ya Gitmek İçin 7 Neden

2.Malta’nın Başkenti Valetta ve Şövalyeleri: Malta, Valetta’nın tarihini çok iyi şekilde korunmuştur. Tam Rönesans şehridir. Valetta, Avrupa’nın planlı olarak kurulmuş ilk şehridir. Şehir Hristiyanlığın savunulması ve kültürel şaheser olması için, Papa IV. Pius’in emriyle inşa edilmiş. Valetta şehir ismini, Osmanlı Donanmasını püskürtmeyi başaran en ünlü şövalyelerinden Jean De Valetta’dan alır. 2018 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen Valetta müzelerle dolu. Müzeler şehri denebilir. Osmanlı Malta Savaşı’na ait eserlerin bulunduğu Elmo Kalesi ve Müzesi başkentte. Malta Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Malta Ulusal Savaş Müzesi ayrıca önemli iki müzedir. St. John Katedrali’de Valetta’da. 2018 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmemiştir. Ayrıca Malta diğer şehirleriyle de tescillidir. Santa Lucija, Nadur, Gharb, Mellieha, Senglea ve Qrendi Avrupalı Mükemmel Destinasyonlar arasına girmiştir.

Valetta

3.Ünlü Ressam Carvaggio’nun imzalı tek tablosu, Malta’da: Carvaggio’nun imzalı tek eseri Malta Şövalyeleri tarafında korunan St. John’s Katedralinde bulunuyor. Şehirde bunlara ek olarak Bazilika Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bebek İsa Müzesi, Casa Bernard Müzesi bulunur. Özellikle bu müzeler görülmesi gereken müzelerden.

malta bazilika

4.Eski Yapılar: Malta tarihine tanıklık etmek inanılmaz olacak çünkü Mısır piramitlerinden bile eski yapılar Malta devletinde bulunuyor. Malta Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci adası Gozo Adası dünyadaki en eski yapılara ev sahipliği yapıyor. Gonzo başkent Valetta’ya 3 kilometre uzaklıkta. Ggan Tija Tapınakları, Keops Piramitlerinden de eskidir. Bu tapınak, bağımsız dünyanın ayakta kalan en eski anıtlarıdır. İngiltere’deki Stonehedge ve Mısır piramitlerinden 5500 yıl önce yapılan tapınakların, Neolitik dönemde yapıldığı düşünülüyor. 1980 UNESCO Dünya Miraları Listesi’nde yer alan Ggan Tiji Tapınakları, Şanlıurfa Göbeklitepe’nin keşfinden sonra ikinci en eski ibadet alanı oldu.

Gozo Adası

5.Zengin Malta Kültürü: Muhteşem güzellikleriyle tarih boyunca birçok devletin ilgisini çeken Malta, tarihi boyunca değişik devletlerin kontrolüne geçmiş. Fenikeliler, Araplar, Romalılar, Bizanslılar, Kartacalılar, İngilizler, Fransızlar bu toprakları egemenliği altına aldı. Osmanlı’da Malta adasını topraklarına katmak istedi fakat başarılı olamadı. Farklı medeniyetlerin hakimiyetine geçmesi kültürünü zenginleştirmiştir. 1964’te bağımsızlığını kazanmış, 1974’te Cumhuriyet ilan etmiş ve 2004 yılında Avrupa Birliğine girmiştir. Malta zengin kültürü ile mutlaka seyahat edilip görülmesi gereken yerlerdendir.

6.Festival Sever Ülke: Malta’da festivaller bitmez. Valletta Film Festivali, Valletta karnavalı, Uluslararası Caz Festivali ve daha birçok etkinlik Malta’da. Malta’nın eğlencesi hiç bitmez. Güneşin batmasıyla Malta, eşsiz bir atmosfere dönüşür. Akşamın ilk saatlerinden, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden eğlence anlayışıyla, gençlerin odak noktasıdır. Malta’da sıkılmak mümkün değil. Caz severler için muhteşem bir ülke. Malta sokaklarından caz eksik olmaz. Caz festivalleri ve caz barlarıyla, müzik tüm adayı kaplar.

fireworks 427403 1920

7. İngilizce Dil Eğitimi Olanakları: Malta senelerce İngiltere sömürüsünde kalmış ve İngilizce ülkede ikinci resmi dil olarak kabul edilmiş. Malta’da 50’den fazla dil okulu bulunuyor ve diğer ülkelere kıyasla bu eğitimler çok ucuz. İngilizce dil eğitimi Avustralya ve Amerika’ya göre daha ucuza almak mümkün. Bu yüzden dil eğitimi için en çok tercih edilen yerlerden biri.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir