1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’da Yemek Kültürü ve Öneriler

Malta’da Yemek Kültürü ve Öneriler
Malta’da Yemek Kültürü

Bir ülkeye seyahat edeceksek, o ülkede uzun süre bulunmamız gerekiyorsa veya o ülkede yaşamayı planlıyorsak ülkeyle ilgili derin bir araştırmaya başlarız. Çevremizde daha önce o ülkede bulunmuş olan kişiler varsa onlarla iletişime geçer, tavsiyeler isteriz veya ülkeyi kendimiz için daha güvenilir kılmayı hedefleriz. İnternetteki seyahat sitelerinden öneriler alıp bir blogdan diğerine “search” yaparız. Bu tarz birçok eylemle kendimiz için uygun koşulları yaratmayı hedefleriz çoğunlukla. Bu süreçte ülkeye ulaşımdan ülke içi ulaşıma, konaklama tercihlerinden gezip görülmesi gereken yerlere çoğu başlık altında plan yapabilmek adına değerlendirmeler yaparız. Özellikle de yemek yemeyi çok seven insanlar gidecekleri ülkenin mutfağını ve damak tatlarına uygun ürünlerin bulunup bulunmadığını bilmek isteyeceklerdir. Dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan “fast food” tarzı beslenme mi yaygın yoksa muhteşem masalarda uzun sohbetler eşliğinde keyiflendiren bir beslenme tarzları mı var? Bunu önceden öğrenmek istemeniz oldukça normal ve kendinizi şartlara hazırlamak adına da bir çeşit önlem olacaktır.

Malta’da Ne Tür Besinler Tüketilir?

Ülkenin yemek kültürünün bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Yöresel yemekleri mevcuttur fakat dünya mutfağındaki her türlü yemeğe ve besine erişmeniz kolay olacaktır. Enternasyonel çeşitliliğe sahip bir ülke olduğundan olsa gerek her kültürün yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar ve kafelere rastlıyorsunuz ülkenin genelinde. Özellikle başkent Valetta’da farklı tür yemekleri bulabileceğiniz mekân çeşitliliği çok fazla. Gelelim ülkenin en fazla tükettiği besinlere; dört tarafı denizlerle çevrili bir Akdeniz ülkesinde elbette balıkçılık çok yaygın ve bu sebeple balık tüketimi de fazla oluyor. Birçok balık çeşidini birçok farklı pişirme tekniğiyle muhteşem şekilde sunan restoranlar mevcut ülkede. Salaş balıkçılar da var elbette. Ülkemiz insanının, özellikle de Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yaşayan insanların yabancılamayacağı bir yemek kültürlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Kültür olarak da ortak değerlere sahip olduğumuz birçok nokta var. Misafirperverlikleri de buna dahil. Ülkemizden farklı olarak ise Malta Cumhuriyetinde tavşan avcılığı ve tavşan eti tüketimi oldukça yaygındır. Gireceğiniz her restoranda tavşan eti bulunan yemeklere rastlamanız mümkün. Malta bir adalar ülkesi olması sebebiyle kültürel olarak çok fazla çeşitlilik kazanmış Avrupa, Sicilya ve Orta Doğuda yiyebileceğimiz birçok yöresel yemeği Malta’da bulabiliyorsunuz. Yemekleri çoğunlukla yoğun baharatlarla harmanlanmış olarak servis edilir. Malta Şövalyelerinin tarihteki yerini ve görünürlüğünü duymayanımız yoktur. İşte Malta Şövalyelerinin yeni kıta olarak görülen Amerika’ya sık sık seferler düzenlediği ve oradaki besinlerden ve yemeklerden de takımadalarına taşıdıkları bilinmektedir. Hatta çikolatanın Avrupada ilk kez Malta’da tüketildiğine dair söylentiler vardır.

Malta yemek

Geleneksel Malta Yemekleri

Yazının genelinde de bahsettiğimiz gibi Malta her ülkenin vatandaşının damak tadını karşılayacak çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Fakat elbette kendine özgü, geleneksel bir mutfakları da var. Kültürlerini devam ettirmekte de oldukça başarılılar. “Stuffat tal-qarnit” yani ahtapot yahnisi denenmesi gereken bir yemek. Oldukça lezzetli. Belki diğer denize yakın ülkelerde de meşhur olabilir fakat benim ilk olarak Malta’da tattığım bir lezzeti de paylaşmadan edemeyeceğim; “fish pie” yani balıklı tart. Evet yanlış okumuyorsunuz, içinde ıspanak da bulunan balıklı tartları ülkeye gelen turistler tarafından çok fazla tercih edilen lezzetler arasında. Ben de gayet memnun kalkmıştım masadan. Bu yemeklerin arasında bir de benim damağımda tadı kalan harika bir içeceklerinden bahsetmek istiyorum. Adı Kinnie, Maltalıların ve gelen turistlerin çok sık tükettiği hafif bir içecek. Turunçgil ve bitkisel otların karıştırılmasıyla elde edilen bu “mix” içecek özellikle yaz aylarında sizi çok mutlu edecek, susuzluğunuzu da dindirecektir. Tekrar yemeklere dönecek olursak; İzmir boyozunu aratmayacak, İtalyan peynirli İzmir boyozu deseniz abartmamış olacağınız bir börekleri var. Adı da “Pastizzi”. Gayet lezzetli, özellikle kahvaltılarda çok sık tercih ediliyor. Zaten söylemiştik Ege ve Akdeniz insanı Malta’da yabancılık çekmeyecektir diye. Onların “Ftira” olarak adlandırdıkları bizimse bazlama olarak adlandırdığımız bir yiyecek daha var. Onlar da genellikle tost şeklinde içini doldurup ısıtarak yiyorlar bunu. İçerisindeki malzemeler de domates, gebreotu ve zeytindir. Bir tane de tatlı ekleyelim listeye; “Maltese Honey Ring”. Bu da pirinç ve bal ile hazırlanan Malta’ya özgü tatlı bir kurabiyedir. Tavşan eti çok yaygın olarak tüketiliyor demiştik, buna bir örnek de “Fenkata” isimli yemekleridir. Önce spaghetti ile soslanmış kemikli tavşan eti sunulur. Diğer kısımsa yahni şeklinde patates ve ekmekle birlikte servis edilir. Denemekte fayda var, ben kendi damak tadımı kıstas alarak bu yemek için 4/10 şeklinde gelişigüzel bir değerlendirme yapabilirim. Fakat sizin sevmeniz de olası. İşte Malta ve yemek kültürü hatta kültürleriyle ilgili benim size aktarabileceklerim bunlardır. Sıcacık bir ada ülkesinde huzur içinde gezer, lezzetli yemekleriyle de mest olursunuz. Malta’nın sizin için de güzel ve unutulmaz olması dileklerimle yazıyı burada sonlandırıyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir