1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta: Bir Akdeniz Adalar Ülkesi

Malta: Bir Akdeniz Adalar Ülkesi
Malta: Bir Akdeniz Adalar Ülkesi

Ülke dışına bir seyahat planlamak istiyorsunuz fakat kafanız çok karışık. “Avrupa’ya mı gitsem?”, “ABD’de bir yer mi düşünsem?”, “Bir ada ülkesine mi gitsem?” gibi çeşitli sorular kafanızda dolanıyor. İşte tam bu noktada dünya haritası da önünüzde açıkken gözünüz avrupanın güneyine kayıyor, ülkemizin de batısına. Belki bir fikriniz yok ve “Bu adalar da ne ola ki?” diye soruyorsunuz kendinize. İşte o üç takımada bir ülkeyi oluşturuyor; Malta Cumhuriyeti. Tam o anda hem avrupadasınız hem de bir ada ülkesinde. Ardından araştırmaya başlıyorsunuz; önce ülkeyi çok da detaya girmeden inceliyorsunuz, fotoğraflar ve manzaralar harika görünüyor. Nüfusu 2019 verilerine göre 493.559, yani neredeyse ülkemizin herhangi bir büyükşehiri kadar bile değil. Sonrasında bir de başkente göz atayım diyorsunuz belki ve Valetta çıkıyor karşınıza. İçinizi ısıtacak birçok görsel ve değerlendirme inceliyorsunuz başkentle ilgili. Eğer sıcakkanlı ve samimiyet öncelikli bir insansanız, bir de huzur arayışı içindeyseniz görseller sizi büyülüyor. İşte o fotoğraflar sadece bir görüntü, bir de içinde olsanız…

Valetta
Valetta

Malta Neden Bu Kadar Popüler?

Evet, ben size Malta hakkında hiçbir şey bilmiyormuşsunuz düşüncesine sığınarak kısa bir olay örgüsü çizdim az önce. Fakat aslına bakarsanız günümüzde Malta inanılmaz popüler bir ülke haline gelmiş durumda. Özellikle Türkiye’de insanların çoğu Malta’yı daha sık işitir oldu. Belki üzerine bir araştırma yapmadı ama kulağına çalındı bir şekilde. Peki Malta neden bu kadar çok popüler ve duyulur hale geldi?

Günümüzde Malta Bu Kadar Popüler, Çünkü;

Gelelim Malta’yı bu kadar popüler yapan sebeplere, bunlardan ilki kesinlikle dil eğitimi için son dönemlerde çok fazla tercih edilen bir ülke haline gelmesidir. Ülkemizdeki yurt dışı eğitim danışmanlığı vermekte olan çoğu firma Malta’ya öğrenci gönderiyor. Hatta dil eğitimi için gönderilen öğrenci sayıları incelendiğinde çoğunlukla ilk üç ülke içerisinde yer alıyor. Dil eğitiminin yanı sıra lisans ve lisansüstü eğitimde de son zamanlarda çok daha popüler durumda Malta. Hem diğer ülkelere nazaran daha ekonomik hem de kaliteli bir eğitim sundukları ortada. Yurt dışında eğitim görmek isteyen bilinçli öğrenciler derin araştırmalar yaparak Malta’yı öncelikleri arasında tutuyorlar. Bir önemli sebep de turizm elbette, Malta bir Akdeniz ada ülkesi olduğuna göre, özellikle insanların yaz aylarında tatillerini değerlendirip keyifli vakit geçirebilecekleri bir ülke. Birçok harika kumsalı, duru ve masmavi denizi ile yaz aylarında size harika bir görsel şölen ve dinlenme imkanı sunuyor. Eğlence mekanlarının kalitesi, konaklanacak otel ve hostellerin çeşitliliği, etkinlik çeşitliliği de turistik ülkeyi başlı başına bir tercih haline getiriyor. Korunaklı limanlarından da bahsetmeden olmaz. Görülebilecek 3 ayrı takımada olması da turistlerin ilgisini çekiyor şüphesiz. Ardından doğal güzellikleri ve uluslararası platformlarda son zamanlarda sıkça söz edilmesi de Malta Cumhuriyetini doğal olarak bu denli popüler hale getirdi. Ülkenin Gozo Adasında bulunan Ġgantija Tapınaklarının Mısır Piramitlerinden de eski bir döneme ait olduğu düşünülüyor. 

Dünyaca Ünlü Diziyle Gelen Yüksek Popülarite

Saymakla bitmeyecek diğer doğa harikaları ve Akdeniz insanının sıcaklığı da ülkeyi günümüzdeki popülaritesine kavuşturan sebepler olarak sayılabilir. Şimdi de gelelim dünya çapında Malta’yı özellikle de bugün için bu kadar popülerleştiren sebebe; 2011 yılında yayınlanmaya başlayıp sekiz sezonu boyunca dünyayı kasıp kavuran ve 2019 yılında finalini yapan Game of Thrones dizisi. Dizinin birçok sahnesinin Malta’da çekilmiş olması ülkeyi her zaman olduğundan daha çok turisti ağırlamak durumuna sokmaya başladı ve ülkenin turizm gelirlerine de elbette olumlu bir etki yaptı. Malta’nın en önemli turist merkezi için Gozo adası desek hiç de yanlış olmaz. Malta adasından feribotla yaklaşık 45 dakikada ulaşıyorsunuz adaya. Adayı rehberle ya da bireysel olarak gezebilirsiniz. Toplu taşıma olanakları biraz kısıtlı olduğu için bireysel gezmekten yana olanlar genellikle araba kiralıyorlar. Adada araba kiralamanın çok büyük bir ücreti olduğu da söylenemez. Gozo’da görülmesini tavsiye edebileceğimiz birçok yer var daha önce de söylediğim gibi. Adanın merkezi Victoria etkileyici bir yer. Artı olarak Cittadella’daki müzeler, katedraller de kesinlikle gezilip görülmeli. Xlendi koyu ise adanın hatta ülkenin en etkileyici kısımlarından biri. Game of Thrones’ta Daenerys Targaryen ve Khal Drogo’nun evlendikleri Azure Window da çok fazla dikkat çeken yerlerden biriydi ancak 2018 yılı mart ayında yaşanmış olan fırtınadan dolayı bu yapı maalesef sulara gömüldü. İşte Malta’nın günümüzdeki popülerliğini bu argümanlar altında belirtebiliriz. Mutlaka görmeniz ve zaman geçirmeniz gereken bir ülke olduğunu düşünmeniz için daha fazla sebebe gerek var mı ki?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir