1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’ya Ulaşım

Malta’ya Ulaşım
Malta'ya Ulaşım

Tüm dünyada İngilizce öğrenmek isteyen insanlar genellikle bu dilin konuşulduğu bir ülkeye giderek burada uzun bir süre zaman geçirirler. Ana dil olarak İngilizce konuşulan ülkelerden biri de Malta’dır. Malta özellikle öğrenci ülkesi olarak bilinir. Avrupa’da bulunması, ada ülkesi olması, gece hayatının eğlenceli olması, renkli kumsalları ve görselliği yüksek kıyıları, kültür festivalleri, eski tapınakları, lezzetli meyveleri, farklı evleri ve tarihi kiliseleri ile Malta görülmeye değer bir ülkedir. Genel olarak ülke küçük bir ada ülkesidir. Malta’ya ulaşım en iyi ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yapılır. Orta Akdeniz ülkesi olması yaz mevsiminde ülkenin çok sıcak olmasına neden olur. Bu nedenle fazla tercih edilmez. Kış mevsimi de oldukça yüksek şekilde yağışlıdır.

Malta’ya gidebilmek için pasaport ve vize sahibi olmanız gerekir. Avrupa Birliği ülkelerine dahil olan yeşil pasaport ile veya Schengen vizesi alarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malta’ya ulaşım ülkenin başkenti olan Valetta’daki Malta luga hava alanı sayesinde uçak ile yapılır. Ülke ada ülkesi olduğu için karadan ulaşmak mümkün değildir. Avrupa ülkelerinin Malta’ya uçak ile ulaşımı mümkündür. Bu Avrupa ülkelerinden biri de Türkiye’dir. Malta’nın hava yolu şirketi Malta Air’dir. Malta Air birçok Avrupa ülkesi ve bazı Kuzey Afrika ülkelerine uçuş seferleri düzenler. Yaz mevsiminde özellikle turizm canlılığı fazla olduğundan her gün Malta uçuşları vardır. Malta’ya ulaşım yaklaşık 2-2,5 saat sürer. Eğer daha ucuz şekilde gitmek isterseniz aktarma yaparak daha uzun saatler ile uçak yolculuğu yapabilirsiniz. İstanbul’dan en uygun fiyatlı Malta uçuşu planlıyorsanız Atina ya da Roma aktarmalı bilet alabilirsiniz. Yunanistan üzerinden yapılan uçak seferleri genellikle diğer seferlere göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Fakat aktarmalı uçuşunuz 8-10 saate kadar uzun sürebilir. Uçakla Malta’ya gittikten sonra hava alanından şehir merkezine mesafeniz 8 kilometredir. Bu mesafeyi otobüs, taksi, servis ya da özel araç kiralayarak aşabilirsiniz.

Malta'ya Ulaşım

Deniz Yolu ile Malta’ya Ulaşım

Malta feribot aracılığı ile deniz üzerinden de ulaşım sağlayabileceğiniz bir ülkedir. Uçak yolculuğu tercih etmek istemeyen kişiler genellikle feribot ile ulaşım sağlar. Feribot seferleri uçak seferlerine oranla daha sık yapılır. Bir gün içerisinde birden fazla kez feribot seferi düzenlenebilir. Malta İtalya’nın güneyinde ve buraya oldukça yakın olan bir mesafededir. Bu nedenle İtalya’dan deniz yolu ile buraya ulaşım çok sık yapılır. İtalya dışında Sicilya ve Libya da Malta’ya deniz mesafesinde yakın olan ülkelerdir.

İtalya, Catania, Sicilya, Licata, Pozzallo, Reggio Calabria, Salerno ve Genova’dan feribot ile Malta’ya gidebilirsiniz. İtalya, Sicilya ve Catania’dan Malta adasına feribotla yaklaşık dört saatte varabilirsiniz. Üstelik bu durum yalnızca deniz sakin ve rüzgarsızsa mümkündür. Pozzallo’dan Malta’ya ulaşım ise diğer limanlara göre daha kısadır. Yaklaşık 1,5 saatte hızlıca Malta’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Malta adasına gece de gündüz de ulaşım sağlamak mümkündür. Feribot seferlerini sağlayan ulaşım firmaları ile iletişime geçerek Malta’ya Avrupa ülkelerinden deniz yolu ile gidebilirsiniz. Son olarak Malta adasına ulaşım büyük cruise gemileri ile de yapılmaktadır. Dileyen kişiler tura katılarak Malta’ya gidebilir.

Malta’ya ulaşım genellikle dil öğrenmek için giden öğrenciler ya da tatil için giden turistler için yapılır. Akdeniz bölgesinin en ünlü yerlerinden biridir. Ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 500 bin kişiden oluşur. Fakat sık sık giden turistler ve öğrencilerle bu rakam yükselebilir.

Malta’ya ulaştıktan sonra yapılacak çok fazla aktivite bulabilirsiniz. Ülke gezilecek yerler, yüzülecek plajlar, gidilecek festivaller ve yenilecek çeşitli yemekler açısından çok zengindir. Ülke Akdeniz ülkesi olduğundan tüketilen gıdalar bizim kültürümüze oldukça benzer. Balık ürünleri, Malta eriği, kırmızı şarap, tavşan eti, zeytin, zeytinyağı, salatalar ve patates ülkede en sık kullanılan yiyeceklerdir. Malta arkeoloji müzesi, milli kütüphanesi, Saint John Manastır ve Katedrali, milli tiyatrosu, Ggantija tapınakları ve kızıl sahilleri ülkenin görülmesi gereken yerleridir.

Malta merkezi ve küçük kasabaları ile renkli görüntülere sahip olan bir ada ülkesidir. Burada nüfusun çoğunluğu şehir merkezinde yaşar. Geleneksel malta müziği popüler olan özelliklerinden biridir. Erkeklerin birbirine karşılıklı atışmaları ile yaptıkları bu gitar performansları oldukça önemlidir. Malta’da çok fazla sayıda İngilizce dil eğitimi veren okul vardır. Dil öğrenmek isteyen öğrenciler buraya gelerek aynı zamanda kısa süreli iş sahibi de olabilirler. Ülke hem çalışıp hem de dil öğrenilen bir yer olduğu için çok sayıda talep alır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir