1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta Bilgi – Malta Nerede?

Malta Bilgi – Malta Nerede?
Malta bilgi - Malta nerede

Malta dünya haritasına baktığımızda coğrafi koordinatları 35,89 Kuzey enlemi 14,51 doğu boylamında yer alan bir Akdeniz ülkesidir. Yeşilin, mavinin birleştiği Akdeniz’in ortasında tarih kokan Malta resmi kaynaklarda Malta Cumhuriyeti diye geçmektedir. İtalya, Yunanistan, Arnavutluk, Libya ve Tunus’a komşu olan Malta,kayalıklardan oluştuğu için Kaya Ülkesi diye bilinmektedir. Kayalıklarda kireç taşından oluşmaktadır. Sicilya ve Tunus arasında sıkışan Maltabirden fazla adadan oluşmaktadır. Ama en büyük üç adası Malta, Gozo ve Gomino adasıdır. Ayrıca birden fazla küçük adalar da bulunmaktadır. Maltanın başkenti ve en büyük limanının yer aldığı kuzey sahilinde olan Valetta’dır. Birçok adadan oluşan Malta’nın en işlek adası ve nüfusun yoğun olduğu Malta adasıdır.

Malta bilgi - Malta nerede

Malta Hakkında Bilmediklerimiz?

Fenikeliler, Romalılar, Yunanlılar, Araplar, Normanlar, Sicilyalılar, Swabians, Aragonese, Hospitallers, Fransız ve en son olan İngilizler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Malta’nın isim geçmişine baktığımızda ise bal arılarının fazla olmasından dolayı Yunancada bal tatlısı, Fenike dilinde ise cennet anlamına gelen Maelth sözcüğünden oluştuğu rivayet ediliyor.Bu kadar çok medeniyetin etkisi altında kaldığı için Maltaen çok mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. İkinci dünya savaşında stratejik konumu sebebiyle işgal altına alınarak bombalamalar sonucu Maltayıkılacak duruma gelmiştir. Bu işgallere karşı daha fazla seyirci kalamayan Malta,milislerini güçlendirerek bağımsızlığını ilan etti ve 1974’te demokrasinin ilk adımı olan Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Bütün bu işgallere rağmen mimari dokusundan hiçbir şey kaybetmemiştir. Milattan öncesi tarihiyle birçok medeniyetin yaşadığı bir ada olduğu için sokaklarında gezerken kendinizi zaman makinesinde gibi hissedebilirsiniz. Güneşli gün sayısının fazla olması, tarihi yapısı ve doğal liman sayısının fazla olması sebebiyle turistlerin ilgi odağıdır. Dalış sporu, dağ bisikleti, yamaç paraşütü, kaya tırmanışı gibi aktiviteleri yapmak isteyenlerin tercih etmeleri gereken yerlerden biridir. Deniz altı çeşitliliğinden dolayı Malta adası tüplü dalış yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. Ayrıca her yıl düzenlenen birçok festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Dokusu ve Plajlarıyla Malta

Akdeniz’in en parlak ve canlı plajlarına sahip olan ada yaz mevsimini sevenler için en ideal yerdir. Temiz kumsalları ile Ghajn Tuffieha, Golden Bay ve Mellieha Körfezi ile her yıl binlerce ziyaretçi akınına neden olmaktadır. Yürüyerek keşfedebileceğiniz ada da gitmek istediğiniz yerlere kolaylıkla varabiliyorsunuz. Yürürken kendinizi tarihi bir filmin ortasında ya da göz kamaştıran denizi, otelleri ve kumsallarıyla modern bir dünyada hissedebilirsiniz. Birçok tarihi yapısıyla hala ayakta durabilen mimarisi, tarihi film ve diziler için favori mekan olmuştur. Monte Kristo kontu, Truva, Game of Thrones ve Gladyatör gibi yapımlar burada yapılmıştır. Başkent Valetta’da Temel Reis filminin çekimleri için inşa edilen Popeye kasabası Mallieha da sergileniyor.

Bir Avrupa ülkesinde yaşamak istiyorsanız kesinlikle bu Maltaolmalıdır. Doğal zenginliği, tarihi yapısı, sakin kıyıları, farklı medeniyetlerin bıraktığı eserler, sıra dışı öyküleriyle ve en önemlisi de diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik olması Malta’yı daha cazip hale getiriyor. Ayrıca Malta’ya geçirdiği bir gemi kazası sonucu uğrayan Havari Aziz Paul kaynaklarında Maltalıları, yabancılara karşı gösterdikleri konukseverlikle dile getirmiştir. Yemek kültürüne bakılacak olursa; bulunduğu konum itibariyle Akdeniz yemeği havası taşımaktadır. Ada ülkesi olması nedeniyle deniz ürünlerinin yapıldığı alanlar daha fazla olmaktadır. İtalya’ya ve Arap yarımadasına yakınlığı sebebiyle damak tatlarında bu kültürlerden de etkilendiği görülüyor. Ayrıca kaya ülkesi olan Malta topraklarının kireç taşından oluşması nedeniyle tarımın elverişsiz olduğu bir topografik yapısı vardır. Bu yüzden tarım ürünlerinin çoğunu ithalat ile karşılamaktadır.

Malta Adalarında Hayat Nasıl?

Valetta adası, 1974’te Cumhuriyetin ilanı ile başkent ilan edilmiştir. Kilometrekareye düşen insan sayısıyla Avrupa’da en yoğun nüfuslu alan olarak ilk sıralarda yer alıyor. Gozo sakinleri tarafından anılan Gozitan adası, doğal güzellikleri, sessiz ve sakin yapısı, Neolitik çağdan kalma tapınakları ve kasabalardaki festivalleri ile turistler tarafından ilgi görüyor. Comino adası, tarihte savunma amaçlı kullanılan kalelerin yapıldığı günümüzde çok az kişinin yaşadığı bir yerdir. Cominito adası, masmavi bir denize ve Blue Lagoon adındaki lagün sayesinde, doğaseverlerin ve dalış yapmak isteyenlerin ziyaret etmeleri gereken yerlerden biridir. Filfla ve Filfoletta adaları ise kayalıklardan oluşan doğal yapısıyla yetkililer tarafından koruma altına alınarak sadece biyologlar ve vahşi yaşamı merak edenlerin keşif yapmalarına izin verilmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir