1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Üç Takımada’dan Oluşan Bir Cumhuriyet: Malta

Üç Takımada’dan Oluşan Bir Cumhuriyet: Malta
Malta

İnsanın içini ısıtan kumsallar, görsel olarak insanda müthiş bir haz yaratan koylar ve bütün doğal güzellikler 3 takımadaya sığdırılmış ve bir ada ülkesi meydana gelmiş; Malta. Dünyanın birçok güzelliği birçok kıtaya dağılmış ve insanlar seyahat planları, rotalı yolculuklar yaparak yaşadığımız gezegenin her güzel ayrıntısını aynı zamanda dünyadaki bütün kültürleri yakından tanımak ve gezmek, görmek istiyorlar. İskandinav ülkelerinde fiyortlar ve Vikinglerden kalan özgün yapıt ve eserler, Avrupa ülkelerinin tarihi yapıtları, Mısır Piramitleri, Japonya’nın ve diğer Uzakdoğu ülkelerinin kültürel mirasları ve farklılıkları, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyalet ve şehrindeki teknoloji harikaları, birçok doğal güzelliği ve geçmişten taşıdığı izler enternasyonel olarak insanlarda özellikle merak ve gezerek, yaşayarak görme isteği uyandıran şeyler ve yerler. Gel gelelim yazımızı temellendirdiğimiz Malta Cumhuriyetine… Avrupanın güneyinde, ülkemizin de batısında bulunan üç adet takımadadan oluşan bir Akdeniz ülkesi. Akdeniz iklimi ve insanının sıcaklığı ülkenin üç adasında ve her bir köşesinde sizi kucaklıyor. Adaya vardığınız andan itibaren yüzünüzdeki gülümsemeyi engelleyemiyorsunuz. Bütün bir yılını iş hayatının yoğunluğu ve stresi, büyükşehirlerin kalabalığı ve kaosu içerisinde geçiren ve muhtemelen mutsuzluğu ve yorgunluğu kuşanmış bir insan yurtdışında bir tatil planlamayı veya ne yapsam da ruhumu tazelesem, huzur bulsam diye düşünüyorsa ona gülümseyerek “Malta?” diyebilirsiniz. En azından ben kuşkuya düşmeden bunu söylüyorum. Çünkü ülkenin bütün doğal güzellikleri, temiz kumsalları, başarıyla korunmuş limanları, restoranları, sokakları sizi huzurla karşılıyor, sarıyor ve ruhunuzu okşuyor diyebilirim. 2011 yılında yayınlanmaya başlayan Game of Thrones dizisinin birçok sahnesine de ev sahipliği yapan ülkenin popülerliği de o günden bugüne daha da artmış. Ülke vatandaşları da dizinin ülkenin turizmi üzerindeki olumlu etkisini her fırsatta dile getirmekten çekinmiyorlar. Tabii ki ülkenin üç adasındaki tarihi miraslar ve UNESCO tarafından korunmaya alınan eserler bundan öncesinde de ülkeyi, dünyanın her bir yanındaki turistlerin akınına uğratan sebeplerindendir.

Malta

Malta’da Konaklama

Malta Cumhuriyetiyle ilgili kafanızda güzel şeyler canlandırdıktan sonra ülkede nasıl ve nerelerde konaklanabileceğinden de bahsedelim. Ülkeye gitme amacınıza göre tercihiniz farklı olabilir. Ülkeye tatil için, eğitim için veya yaşamak için gitmeyi planlıyor olabilirsiniz. Öncelikli tavsiyemiz Türkiye’de bulunan tatil organizasyonu yapan veya tur düzenleyen firmalarla iletişime geçmeniz. Tabii düşündüğünüz şey tatil yapmaksa. Eğer dil eğitimi ya da lisans, lisansüstü eğitimi için gitmeyi planlıyorsanız da yine Türkiye’deki aracı firmalardan destek almanız uygun olacaktır. Elbette bireysel olarak da kararlarınızı alabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ülkedeki konaklama imkanlarını başlıklar altında sıralayabiliriz, siz de karakterinize ve isteğinize uygun olanı kendiniz belirleyebilirsiniz elbette.

Malta’daki Oteller ve Hosteller

Malta turistik bir ülke olduğu için hem Malta adasında hem de Gozo odasında birçok otel bulunmaktadır. Bütçenize göre farklı segmentlerde değerlendirebileceğiniz birçok otele ve hostele kendi internet sitelerinden veya “booking.com” tarzı sitelerden erişebilir ve fiyatlarıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Butik otellerin daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Fakat bu tür oteller bütçenizi aşabilir. Yine asıl nokta sizin konaklama sebebiniz ve bütçeniz oluyor.

Stüdyo Daireler

Ülke genelinde en yaygın konaklama yöntemlerinden biri de stüdyo dairelerdir. Küçük bir dairede bütün temel ihtiyaçlarınızı gidererek; yalnız, arkadaşınızla veya ailenizle rahat bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Günlük, haftalık veya istediğiniz süreç boyunca bir anlaşma yapmanız mümkün. Genellikle orada yaşamaya başlayan ya da kurs için ülkeye gelenlerin tercihi oluyor stüdyo daireler. Apart tarzı daireler de mevcuttur.

Yurtlar

Bu başlık da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama türünü ele alıyoruz. Eğitim alınacak kurumların kendi yurtları veya özel olarak yurtlar mevcuttur. Odalardaki kişi sayıları tercihe göre değişiklik ve fiyat farkı göstermektedir. Eğitim kurumuna ait yurtların kurs boyunca daha ekonomik olduğunu düşünebilirsiniz. Ülkeye herhangi bir kurumda staj yapmak için gelenler de özel yurtları tercih etmektedir. Yurtlar konusunda da seçeneklere sahiptir Malta.

Bir Aile Yanında veya Öğrenci Evinde Konaklama

Ülkede çok yaygın olan bir konaklama türü de aile yanlarında konaklamadır. Bu konuda birçok internet sitesi ve mobil uygulama mevcuttur. Aynı zamanda dil kursu için ülkeye gelenlerin kurslar tarafından yönlendirildiği de bilinmektedir. Ailenin yanında bir oda kiralar ve her ihtiyacınızı (beslenme, duş vb.) kendiniz ekstra ücretle karşılayabilirsiniz. Bunun yanısıra ihtiyaçlarınızı da kapsayan bir anlaşma da yapabilirsiniz. Aynı zamanda öğrenciler evlerindeki odaları da belirli süreliğine veya kalıcı kiralamaktadır. Odada kaç kişi yaşayacağınıza kadar verdiğiniz kararlarla fiyatın belirlenmesi gerçekleşmektedir. Akdeniz insanının sıcakkanlılığı sizi kendi evinizde hissettirebilir. Bu yöntemle ülke içerisinde sosyalleşme olanağınız da artacaktır. Aynı zamanda diğer seçeneklere oranla daha ekonomik bir seçenek olduğunu da söyleyebiliriz. Türkiye’de de Malta Cumhuriyetinde her türlü konaklamayla ilgili destek alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. İşlerinizi bu şekilde alacağınız desteklerle de sonuca erdirmeniz mümkün ve kolay olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir