Malta Atmden Para Çekmek ve Ücretleri 
Malta Atmden Para Çekmek ve Ücretleri 

Denizi, mimari özellikleri ve dil okullarının yaygınlığı bilinen Malta, iş kurmak isteyenlere sağladığı vergi avantajları sebebiyle de ön plana çıkmaktadır. Malta’nın para birimi Euro’dur. Malta Hükümeti’nin istikrarlı yapısı ve sürekli büyüyen ekonomisi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya milletlerinin ilgisi çekmektedir. Avrupa Birliği ülkesi olan Malta, gerek yatırım amacı ile gerekse kaliteli eğitim sistemiyle son yıllarda özellikle gençlerin ve iş kurmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir.  Bu yüzden kullanıcılar Malta’da yaşamın nasıl olduğu, finansal yapısı, bankacılık hizmet politikaları gibi durumları merak etmektedir. Özellikle bankacılık işlemleri yurt dışına çıkıldığında kişinin az veya çok parası olsun çok önem arz etmektedir.

Malta Atmden Para Çekmek ve Ücretleri 

Malta’da Banka  İşlem Ücretleri Ve Komisyonları

Malta’ya eğitim amaçlı, iş amaçlı ya da tatil amaçlı gidecek olan kullanıcılar bankacılık işlemleri için kendi ülkelerine ait  yurt dışı kullanımına açık banka kartlarını ve kredi kartlarını kullanabilmektedir.  Fakat her ülkede olduğu gibi Malta’da da bankacılık işlemleri için bankalar işlem ücretleri ve komisyon ücretleri talep etmektedir.

Yurt dışına gidildiğinde kaybetme, çalınma gibi durumlar ile karşılaşmamak için fazla nakit para ile yola çıkmak çok fazla tercih edilmez. Güvenlik amacı ile Atm’den para çekmek ya da alışverişlerde kredi kartı kullanmak daha doğru olacaktır.  Malta’ya gidecek olan kişiler eğer geçici olarak örneğin tatil amaçlı Malta’da bulunuyorsa  Türkiye banklarına ait banka kartına tanımlı hesabı Euro hesabı olarak değiştirebilir ve bu şekilde  kullanıcılar oluşabilecek kur farkından da daha az etkilenmiş olur. Ayrıca Malta’da bulunulan süre boyunca  Visa, Mastercard ve American Express  alışveriş ve kredi kartları  restoranlarda, mağazalarda yaygın olarak kullanılabilir. Bunun için kullanıcıların yurt dışı işlem masraflarını banklarından öğrenmeleri gerekmektedir.  Bunun dışında bu işlemleri yapmak için banka kartının veya kredi kartının yurt dışı işlemlerinin internet bankacılığından ya da banka şubelerinden aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kartın manyetiğinin okunmaması, Atm’nin kartı yutması gibi herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için kullanıcıların ikinci bir banka kartı veya kredi kartıyla yurt dışına çıkmaları daha doğru olacaktır.

Yurt dışına iş için ya da  eğitim için gidildiğinde bankacılık işlemleri için oradaki bankadan bir hesap açtırmak işlemler için kolaylık sağlayacaktır.  Hesap açılması  durumunda Malta’da bulunan şehirlerdeki ATM’lerden kredi kartı ya da pin kullanarak para çekebilmektedir.

Malta’da Banka Hesabı Açtırma

Malta’da banka hesabı açtırmak isteyen yabancılar Malta’da olan banka şubelerinden  yarım saat ile iki saat arasında hesap açma işlemlerini tamamlarlar. Eğer vekalet vermemişlerse bizzat kendileri gidip hesap açma işlemlerini hesap açma formu doldurarak yapmaları gerekmektedir. Eğer hesap açma işlemi gerçekleşirse bir hafta on günlük sürede banka kartı adrese gönderilir. Yabancıların Malta’da banka hesabı açtırırken yanlarında pasaport, adres bilgilerini gösteren bir fatura ve daha önce çalıştığı mevcut bankasından referans getirmesi gerekmektedir.

Malta’da Banka Ücretleri Nelerdir?

Tüm ülkelerde bankların müşterilerinden aldıkları banka ücretleri vardır. Banka ücretleri para transferleri, fatura ödeme ücretleri, hesap işlem ücreti, Atm ücretleri gibi ücretleri kapsayan maliyetlerdir. Genel olarak bankaların politikalarına göre banka ücretleri farklılık gösterebilir ve bankalar müşterilerine bazı avantajlar tanıyabilir.  Eğer kullanıcı Malta’da hesap açtırmak istiyorsa Valletta Bankası, IIG Bank Malta, Sparkasse Bank Malta, HSBC Malta gibi bankaların politikalarını inceleyebilir ve bundan sonra hesaplarını açtırabilir.

Malta’da Atm Ücretleri Ne Kadardır?

Kullanıcının Malta bankalarına ait bir hesabı yoksa Türkiye Bankalarına ait kartını yurt dışı işlemlere aktif hale getirerek Atm’lerden para çekebilir. Malta’da  Akbank, Garanti Bankası gibi Türk bankaları olsa da bu bankalar şube hizmeti vermez ve atmleri  yoktur. Yalnızca Malta’da iş ortaklıkları için Türk bankaları şube bulundururlar.  HSBC, tek ortak Türkiye-Malta ortak bankası olarak faaliyet göstermektedir. Fakat banka yine de yapılan bankacılık işlemleri üzerinden  işlem ücretleri ve komisyon ücretleri almaktadır. Ayrıca Malta’da bulunan her Atm yabancı para cinsten para çekmeyebilir bu yüzden Malta’ya gitmeden önce hesabınıza bağlı ve kullanacağınız kartınıza bağlı ayrı bir Euro hesabı açması gerekebilir. Kullanıcı Malta’da işlem yaptığında banka kendi bankası değilse Atm’den para çektiğinde 2 ile 4 Euro bedelinde bir maliyet öder. Bu yüzden özellikle öğrencilerin para çekerken fazla maliyet ödememeleri için 100 Euro çekmeleri önerilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir