Malta’da Çalışma İzni 
Malta’da Çalışma İzni

Malta’da oturum izni alınmasının temel şartlarından biri, çalışma izni sahibi olmaktır. Malta Hakkında en çok merak edilenlerden biri çalışma izni şartlarıdır. Bazı iş alanlarında eleman ihtiyacı fazla olduğu için bu alanlarda çalışma izni başvuruları, daha kolay kabul edilmektedir. Bir şirketten kabul alırsanız, işvereniniz sizin için başvuru işlemlerinizi yürütmektedir.

Malta’da Çalışma İzni

Çalışma İzni Başvurusu

Çalışma izni başvurularınızda yıllık ücretiniz üzerinden size farklı seçenekler sunulmaktadır. Eğer yıllık ücretiniz 30.000 Euro’dan azsa Single Permit seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede aynı anda hem oturma hem de çalışma izni elde edebilirsiniz. Bu izinden yararlanma noktasında, daha çok Avrupa Birliği vatandaşlarına hak tanınsa da, diğer ülkelerden başvuruda bulunan kişilerde uygun görülmesi halinde, bu haktan yararlanabilmektedir. Kabul alınması halinde, Malta’da sınırsız oturma ve çalışma izni elde edilebileceği gibi Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 6 aya kadar vizesiz oturma hakkı elde edilmektedir. malta’da yaşayan Türkler ile iletişim kurarak onların çalıştığı veya sahibi olduğu işyerlerinde iş bulabilirsiniz. Çalışma izniniz iş sözleşmenize bağlı olarak devam etmektedir. İş sözleşmeniz sona erdiğinde çalışma izniniz bitmektedir.

Malta’da En Çok Elemana İhtiyaç Duyulan Sektörler

Sağlık alanında Malta’da çok sayıda çalışan ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alanda engelli ve yaşlı kişiler için evde bakım hizmetleri, kimyager, pratisyen ve uzman doktor, hemşire ve veteriner olarak görev yapabilecek kalite ve donanımda olan üçüncü dünya ülke vatandaşları, çalışma izni alma konusunda daha avantajlıdır. Fakat dönemsel olarak iş gücü piyasasında yaşanan değişim ve gelişmelere bağlı, ihtiyaç duyulan iş gücünün yapısında değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Teknik İşler ve İnşaat İşleri

Malta ekonomisi için fayda sağlayacak inşaat sektöründe ve teknik işlerde, elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda mimar, inşaat mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisleri, jeolog, jeofizik mühendisleri, havacılık ve uzay mühendisleri gerekli donanım ve tecrübede olmaları halinde rahat bir şekilde çalışma izni alabilmektedir.

Bilgi İşlem, Finans ve Eğitim Uzmanları

Muhasebeci, denetçi, üniversite ve yüksek öğrenim çalışanları, bilgisayar uzmanları, programcıları ve mühendisleri, bilgi işlemci, yazılım mühendisleri ve sistem analistleri Malta’da çalışma izni alma noktasında daha şanslıdır. Bu alanlarda gerekli donanıma sahipseniz çalışma izni almak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Serbest Meslek Çalışanları

Girişimci olarak Malta’da belirli şartları yerine getirmeniz halinde, bir iş yeri açma şansına sahipsiniz. Yatırımınız belli limitlerin üzerindeyse vatandaşlık hakkı elde etme şansınız da bulunmaktadır. Bu nedenle uygun sermayeniz ve Malta’nın ekonomik yapısına uygun ve sizi zarara uğratmayacak sektörde bir işletmeniz varsa, Malta’ya işinizi taşıyarak ya da Malta da dükkan açmak gibi alternatifleri değerlendirerek yatırım yapabilirsiniz.

Öğrenci Olarak Gelenlerin Çalışması

Öğrencilerin Malta’da haftalık 20 saate varan sürelerle çalışması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle eğer öğrenci olarak Malta’da bulunuyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışabilirsiniz. Öğrencilere ödenen ücretler saatlik 5 ve 7 Euro arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Aylık bazda baktığınız zaman, 400 Euro’yu bulan tutarlarda bir kazanç elde etmeniz mümkündür. Bu sayede öğrenciler, yeme içme ve eğitim masraflarının bir kısmını karşılayacak bir gelir elde edebilirler.

Yapılan İşe Bağlı Elde Edilen Oturum Hakları

Belli alanlarda üstün başarı sağlamış kişiler, iş planlarıyla oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir. Bu uygulamada 18 aylık süre içerisinde, Avrupa vatandaşı olan en az üç kişiyi çalıştırma şartı bulunmaktadır. Devlet destekli projelerde yönetici olarak çalışanlar oturum hakkı elde ederler. Malta Hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de Malta’da bulunan bir şirketin ortaklarının 500.000 tutarında sermaye yatırmaları halinde oturum elde edebilmeleridir. Bu sermayeye iki sene dokunulmaması ve devredilmemesi şartı bulunmaktadır.

Malta Çalışan Ücretleri

Malta asgari ücretin en yüksek seviyede olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca refah seviyesi oldukça fazladır. En son uygulanan asgari ücret 761,97 Euro’dur. Malta’da çalışma hayatında performansa son derece önem verilmektedir. Bu noktada performansınız düşük olduğu takdirde, bir işte kalıcı olmanız söz konusu olmamaktadır. Çalışma saatleri haftalık 40 saat olacak şekilde uygulanmaktadır. Fakat fazla sürelerde yapılan çalışmalarda ücret ödemesi muhakkak yapılmaktadır. Asgari ücret tutarıyla Malta’da normal standartlarda hayatınızı sürdürmeniz mümkündür. Fakat Malta çalışma saatleri nedeniyle, çalışanlar genelde asgari ücretin üzerinde gelir elde etmektedir. Ortalama standartlarda bir evde kiracı olarak oturmak istemeniz halinde ödeyeceğiniz tutar 300 Euro civarında olmaktadır. Dışarıda yemek yemek istediğiniz zaman, fiyatlar oldukça yüksektir. Bu nedenle eğer kazancınızdan tasarruf yapma planlarınız varsa, çok fazla dışarıdan yemek yemeyi tercih etmemeniz gerekmektedir.

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir