Malta Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  Malta Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Malta öğrenci vizesi için gerekli evraklar dil eğitimi almak isteyen kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Günümüz teknolojik alt yapıların gelişmesi ile birlikte oturduğumuz yerden yabancı bir dil öğrenmek hatta ikinci bir dil öğrenmek elbette mümkün. Ancak bu durum, yabancı dilin kültürünü, geleneklerini, kutlamalarını, şivelerini değil sadece gramerini kapsayıcıdır. Dolayısıyla yabancı bir dil öğrenmek için o dilin konuşulduğu ülkede, konuşan insanlarla birlikte, o insanların gelenekleri, alışkanlıkları ve yaşam tarzlarına tanık olmak yabancı dili hem daha hızlı öğrenip geliştirmenize hem de uzun soluklu ve özgüvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bugün dünyanın globalleşmesi ile birlikte özellikle iş hayatında artık İngilizce’nin yanında ikinci bir dilin de öğrenilmesi gerekiyor. Dolayısıyla İngilizce için beklenti neredeyse ana dil kullanımına yakın bir seviyeye taşınıyor. Hal böyle olunca yabancı bir ülkede dil eğitiminin gerekliliği dikkat çekmeye başlıyor.  Resmi dili İngilizce olan İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkeler olsa da özellikle Türkiye’de yaşayıp yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenci ve çalışanlar için Malta, sahip olduğu bir çok avantajlı özellikleri sayesinde dikkatleri üzerinde topluyor.

 Malta gerek Türkiye’ye coğrafi açıdan yakın oluşu, gerekse diğer ülkelere kıyasla daha ekonomik eğitim programlarına sahip olması sebebiyle hem öğrenciler hem de aileleri tarafından tercih sebebi konumda yer alıyor. Üstelik Malta, yeşil veya gri pasaport sahibi kişilerden 12 haftaya kadar dil okulu için başvurularda da vize talep etmiyor. Ancak bu durum herkesi kapsamadığı ve daha uzun soluklu eğitim programları için Malta öğrenci vizesi başvurusunun yapılması gerekiyor.

  Malta Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Malta Öğrenci Vizesi Almak

Peki, Malta öğrenci vizesi almak için gerekli evraklar neler?

 • Öncelikle pasaportunuzun daha önceden alınmış olması  ve pasaport kullanım süresinin planlanan eğitim programının bitiminden en az 3 ay sonra bitecek şekilde olması gerekiyor.
 • Buna ek olarak daha önceden pasaportunuz varsa geçmiş ve mevcut pasaport içerisinde kullanılan sayfaların fotokopisinin çekilmiş olması gerekiyor.
 • Ardından nüfus kimlik kartınızın fotokopisini
 • En az 2 adet biyometrik fotoğrafınızı
 • 18 yaşından küçükseniz aileniz tarafından noterden alınmış muvaffakatnamenizi
 • Satın alınan ya da rezervasyonunun yapıldığı uçak biletlerinizi
 • Dönüş tarihinizden sonra en az 15 günü kapsayacak 30.000 Euro teminatlı sağlık sigorta belgenizi
 • Eksiksiz  bir şekilde doldurulmuş olarak Malta vize başvuru formunuzu,
 • Malta‘da kalınacak süre boyunca konaklama için rezervasyon belgelerinizi,
 • Eğitim alınacak okul tarafından kabul edildiğinizi gösteren mektubunuzu
 • Güncelse öğrenci belgenizi ya da en son alınmış diplomanızı
 • Eğer varsa sahibi olduğunuz tapu ya da araç ruhsatlarını
 • Çalışıyor ya da şirket sahibi iseniz  şirkete dair imza sirkülerini, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi örneği ve ticaret oda kaydını içeren belgelerin
 • Son 3 aya ait ve en geç 15 gün öncesine kadar işlem görmüş günce banka hesap dökümünüzü gösteren belgelerinizi hazır bulundurmanız gerekiyor.

Eğer masraflarınızı siz değil de aileniz ya da başka bir kuruluş sponsor olacaksa sponsorluğu belirtir noter beyanının ve  şirket evrakları ya da maaş bordrosunun bulundurulması gerekiyor. Ayrıca Malta öğrenci vizesi başvurusunda bulunurken 25 yaşını henüz aşmamış ve öğrenci iseniz vize ücretlerinden muaf tutuluyorsunuz. Peki Malta‘da yabancı bir dil öğrenimi için vize başvuru noktaları nerede ve süreç nasıl işliyor?

Öğrenci Vizesi başvuru Noktaları ve Süreci

Malta öğrenci vizesi başvurularını, 18 yaşının üzerinde iseniz kendiniz, değilseniz ebeveynleriniz ile birlikte olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruların aynı zamanda konsolosluk üzerinden değil vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Türkiye için başvuru noktaları; Ankara, Muğla(Bodrum), İstanbul, Trabzon, İzmir, Edirne, Antalya, Gaziantep ve Bursa illerinden gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak yabancı bir dil eğitimi için alınan Malta öğrenci vizesi başvuru günü işlem süreci için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Randevu ile başvuru noktasına gitmeli ve randevu saatinizi 30 dakikadan fazla geciktirmemelisiniz. 30 dakikayı aşan gecikmeler için randevunuz iptal edilebilir. Tüm belgelerin eksiksiz ve gecikme olmaması durumunda işlemler ortalama 30 dk içinde tamamlanmaktadır. Sunulan belgelerde eksiklik çıkması durumunda ise saat 14:00’a kadar başvuru yapan adaya belgelerini tamamlaması için ek süre opsiyonu tanınmaktadır. Başvuru merkezlerinde çıktı alma ve fotokopi gibi hizmetler de sunulmaktadır. Buna ek olarak Malta vize başvurusu sırasında mülakat yapılması gerekliliği bulunmuyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir