1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’ya Giderken Yaz Sezonu ve Kış Sezonu İçin Ne Götürmeliyiz?

Malta’ya Giderken Yaz Sezonu ve Kış Sezonu İçin Ne Götürmeliyiz?

Malta’ya giderken yaz sezonu ve kış sezonu için ne götürmeliyiz? Sorusu özellikle dil eğitimi almak için bu ülkeye gidecek olanlar tarafından sıkça sorulmaktadır.  Dünyanın en eski yerlerinden olan, yaklaşık 7 bin yıllık tarihi izlerin bulunduğu güney Avrupa ülkesi olan Malta, İtalya’nın güneyinde yer alan beş adadan biridir. Beş adanın en büyükleri olan Malta, Gozo ve Comino’da yerleşim alanları ve dil okulları bulunmaktadır. Başkenti Valletta’dır. Nüfusu 493.559 olan ülkede yazın bu rakam iki katına çıkmaktadır. Anadili İngilizce ve Maltacadır. Yüzölçümü 316 km2 olan Malta tarihte, sahip olduğu zenginliklerden dolayı çok defa istilaya uğramış ve yıllarca sömürge devleti olarak hüküm sürmüştür.

Ülkenin en büyük ekonomik geliri turizmden sağlanmaktadır. Özellikle yabancı dil öğrenmeye gelen öğrenciler ciddi gelir kaynağı oluşturmaktadır. Öğrenciler hem İngilizce öğrenip dillerini geliştiriyorlar hem de yabancı ülkede sosyalleşmeyi öğreniyorlar. Tatil amaçlı tercih edenler de Avrupa’daki diğer tatil yerlerinden daha uygun fiyatla tatil yapıldığı için tercih etmektedir.

Malta'ya Giderken Yaz Sezonu ve Kış Sezonu İçin Ne Götürmeliyiz?

Malta Para Birimi Nedir?

2004 yılında Avrupa Birliğine giren Malta, 2008 yılından bu yana para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Bu yüzden yanınızda Euro bulundurmanız gerekmektedir. Malta Euro para biriminin kullanıldığı diğer Avrupa ülkelerine göre genel olarak daha ucuzdur. Nakit paranız olmadığı zamanlarda ise uluslararası kullanıma açık olan kredi kartınızın olması hayatınızı kurtaracaktır.

Malta Para Birimi

Malta’da İklim Koşulları Nasıldır?

Akdeniz’de bulunan Malta iklim özellikleri açısından Akdeniz iklimi özelliğini taşımaktadır. Dolayısıyla yazlar sıcak geçerken kış ayları ılımandır. Kışın, ocak ayında en düşük sıcaklık 9°C civarındadır. Nisan ayının gelmesiyle birlikte havalar iyice ısınmaya başlar. Bu nedenle Malta nisan ayından itibaren ekim ayının sonuna kadar, eğer havalar normal seyrinde devam ederse kasım ayının başına kadar rahatça ziyaret edilebilir. Malta da en sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Ağustos ayında sıcaklık neredeyse 32°C’ye kadar yükselmektedir. Ülkemizin bazı bölgelerine yakın bir iklim olması açısından zorluk çekmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ortalama yılın 300 günü güneşlidir. Kışın ya da yazın gittiğinizde hava koşullarından dolayı sıkıntı çekmezsiniz.

Malta’ya Kış Sezonunda Giderken Yanımızda Neler Götürebiliriz?

Malta kış aylarında oldukça ılıman bir iklimsel özelliğe sahip olduğu için kalın kışlık kaban gibi kıyafetler yerine daha ince olan mont, ceket ve yağmurluk türü giyecekler götürmelisiniz. Uzun kollu ve mevsimlik kıyafetler de bavulunuzda bulunmalı. Ayakkabı tercihiniz kalın olmayan bot ve iskarpinden yana olabilir. Şemsiye götürmeniz de iyi olacaktır.

Malta’ya Yaz Sezonunda Giderken Yanımızda Neler Götürebiliriz?

Malta yaz aylarında sıcak ve kurak geçtiği için hafif pamuklu kumaşlar tercih edilebilir. Neredeyse yılın sadece 90 günü yağış görülen Malta’da güneş ışığından bol miktarda faydalanabilirsiniz, bu sebeple güneş gözlüğünüz, kreminiz yanınızda bulunmalıdır. Malta’da eczaneden yanık kremi almak için gittiğinizde reçete istendiği için giderken yanık kremi almanız tedbir açısından yerinde olacaktır.

Malta’nın Ziyaretçi Çekme Nedeni Nedir?

Malta’nın bol güneş ışığı, iklimin yumuşak olması ve yılın 12 ayı deniz sezonunun açık olması burayı hem tatil hem dil öğrenmek için cazip hale getirmekte en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri yapmaktadır.

Akdeniz’in en temiz plajlarından birine sahip olan Malta denizi, berrak ve pırıl pırıl suları ile denize girip yüzmenizle size harika bir deneyim sunar. Bu sebeple denize gireceğiniz mayo, plaj kıyafetleri, havlu, terlik ve diğer malzemelerinizi yanınıza almanızı öneririz.

Malta’da Trafik Nasıl İşler?

Malta’da trafik İngiltere’deki gibi soldan aktığı için Türkiye’den gidenler duruma alışık olmayabilir, dikkat etmekte yarar var. Araç kiralamayı düşünenler için eğer trafik yoksa 1 saatin içinde ülkenin bir ucundan bir ucuna ulaşmak mümkündür. Malta’da metro, tren ve uçak gibi araçlar ile şehir içi seyahat yoktur, dolayısıyla kara ya da deniz yoluyla ya da yürüyerek istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yürümeyi sevenler için çok rahat yaşanacak bir ülkedir.

Malta’da Spor Etkinlikleri Nasıldır?

Malta adrenalin sporları içeren faaliyetlerin yapıldığı bir ülkedir. Birbirinden heyecanlı spor aktivitesiyle Malta, ziyaret edenlere eğlenceli anılar yaşatır. Yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, rüzgâr sörfü, dağ bisikleti ve tüplü dalış meraklıları için Malta uygun bir ülkedir. Bununla birlikte Malta’da dalış sertifikası bile almak mümkündür. Dolayısıyla bu sporlara uygun kıyafet ve malzeme götürmenizi tavsiye ederiz. Doğa yürüyüşü yapanlar için rahat spor ayakkabılar mutlaka yanlarında olmalı.

Malta’da Priz Sistemi Nasıldır?

Malta’da prizler Türkiye’dekinden farklı olduğu için ziyaretçiler yanlarında priz çevirici götürmelidir. Telefon, Laptop, tablet ve diğer elektrikli aletlerin şarjı için prize ihtiyaç olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir