Malta Vizesi
Malta Vizesi

Yeşil pasaport veya gri pasaport sahibi olmayan vatandaşların Malta’da gerçekleştirmeyi planladıkları tatil programları, eğitim programları ya da çalışma programları için vize başvurusu yapmaları gereklidir. Malta vizesi alan vatandaşlar Schengen vizesi ile ulaşım sağlanan Avrupa ülkelerine giriş yapabilmektedir. Malta vizesi genellikle doğru ve özenli başvuru yapıldığında çok fazla olumsuz yanıt verilmeyen bir vize türüdür. Ancak daha önce yapılan olumsuz değerlendirmeler varsa veya yapılan başvuru özensiz ve eksik bilgiler içeriyorsa olumsuz başvuru sonuçları doğurabilir. Vize başvurusu yaptığınız kurumun yoğunluğuna göre değişmekle beraber Malta vizesi çıkış süresi 5-10 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. Malta konsoloslukları İstanbul, Antalya ve İzmir’de bulunmaktadır. Her geçen gün aldığı turist sayısında artış gözlenen Malta sağladığı eğitim olanakları, iş fırsatları ve iklimiyle gözde seyahat ülkeleri arasında yer almaktadır.

Malta Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Malta Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Malta vize başvurusu yaparken başvuru yaptığınız vize türüne göre hazırlamanız gereken evrakları farklılık gösterebilir. Turistik vize, ziyaret vizesi, ticari amaçlı alınan vize gibi farklı alanlarda vize başvuru işlemleri gereklidir. Malta vizesi için gerekli belgeleri Turistik vize için incelemeye başlayalım. Turistik vize başvurusu yaparken Vize bilgi sistemi evrakları, finansal durumunuz hakkında gerekli görülen belgeler, otel ve uçak rezervasyonlarınızı, meslek durumunuzla ilgili belgeleri, öğrenci iseniz öğrenci belgenizi sponsorunuz varsa sponsorluk belgelerini hazırlamanız gerekmektedir. Malta ticari faaliyetli vize için başvuru yapıyorsanız kişisel pasaport, nüfus cüzdan fotokopisi, sigorta bilgileriniz, vize uyumlu fotoğrafınız, gerekli finansal belgeleriniz gibi standart belgelerin dışında meslek durumunuz hakkında farklı belgeler hazırlamanız gerekmektedir. Kalacağınız süre ve seyahat amacınız gibi değişkenlere göre vize için gerekli evraklar değişiklik gösterebilir. Güvenilir bir danışmanlık şirketinden yardım alarak hazırlamanız gereken evrakların detayını ve nereden alabileceğinizi öğrenebilir ayrıca eksiksiz bir vize başvurusu yapabilirsiniz. Malta vize başvurusu yaparken en önemli nokta eksiksiz ve doğru evraklarla başvuruya gidilmesidir. Bu evrakların sorunsuz olarak toplanması aynı zamanda daha hızlı başvuru yapmanızı ve gereksiz zaman kaybı yaşamanızı da engeller.

Malta Vizesi İçin Başvuru Formu

Malta vizesi için başvuru formu, vize işlemlerinde en gerekli belge ve doldurulurken en çok üzerinde durulması gereken evraktır. Konsolosluğun sizin hakkınızda bilgi sahibi olurken dikkatlice incelediği ve hakkınızdaki bilgileri en net şekilde görebildiği evrak olması sebebiyle doğru ve hatasız bir şekilde doldurulması ve teslim edilmelidir. Başvuru formunun hatalı veya eksik doldurulması halinde vize başvuru süreciniz uzayabilir ya da iptal edilebilir. Dilerseniz form doldurma sürecinde danışman şirketlerden yardım alabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Malta vizesi alabilmek için belirli prosedürleri sırasıyla yerine getirmeniz ve aşama aşama gitmeniz gerekmektedir. Bu aşamaların en başında vize başvuru ücretinin ödenmesidir. Başvuru ücreti Malta’da konaklanacak gün sayısına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu ücreti ödedikten sonra randevu alma işlemine geçebilirsiniz. Malta vize işlemleri randevu esaslı yürütülmektedir. Kendinize uygun olan ve önceden planladığınız bir saatte randevu almanız gerekmektedir. Malta vizesi için gerekli olan aşamalardan biride parmak izidir. Vize alırken başvuru sırasında şahsi olarak orada bulunmalı ve parmak izinizi vermek zorundasınız. Bununla beraber biyometrik verilerinizde sisteme kayıt edilmiş olur. Daha sonrasında olumlu sonuç alınması halinde konsolosluktan vizenizi alabilirsiniz.

Malta seyahatlerinizi gerçekleştirmek için seyahat sağlık sigortanızın bulunması gerekmekte. Bu sigorta geçerlilik tarihi dönüş tarihinizden 15 gün sonrasına kadar geçerli olmak zorunda. Malta resmi tatil günlerinde konsolosluk çalışmadığı için seyahat başvurularınızın o günlere gelmemesine özen göstermelisiniz. Malta vizesi aldığınızda ayrıca Schengen ülkelerine giriş sağlama hakkı elde edildiğinden dolayı çok sıklıkla tercih edilir fakat başka ülkelere seyahat planınız varsa konaklama süreniz en uzun Malta’da olmak zorundadır. En geç 30 gün önce olmak kaydıyla ziyaretinizden önce başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz bu sürenin dışına çıkılması durumda vize işlemleriniz gerçekleşmeyebilir. Ayrıca pasaport sürenizin en az 1 yıl daha geçerli olması vize sürecinde sağlamanız gereken zorunluluklarınız arasındadır. Bununla beraber pasaportunuz eskimiş, yırtılmış ve yıpranmış bir görüntüde olmaması gerekir. Kimlik değişiklikleri durumunda da değişen bilgilerin pasaportunuzda doğru olarak kayıtlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu ve benzer öneriler sayesinde Malta vizenizi almayı kolaylaştırabilir ve seyahat planlarınızı kolaylıkla ve en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir