1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

Dil Okulu İçin Malta’ya Gideceklere Altın Değerinde Tavsiyeler

Dil Okulu İçin Malta’ya Gideceklere Altın Değerinde Tavsiyeler
Dil Okulu İçin Malta’ya Gideceklere Altın Değerinde Tavsiyeler

Malta’da Ulaşım

Malta’da Ulaşım

Malta Avrupa kıtasının güneyinde Tunus ve İtalya ülkeleri arasında bulunan Akdeniz ikliminin hâkim olduğu turizm ve dil okulları açısından gelişmiş bir ada ülkesidir. Turizmin ve dil okullarının gelişmiş olmasından kaynaklı olarak belli dönemlerde mevcut nüfus katlanarak artış göstermektedir. İstanbul’dan Malta’ya yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuş ile ulaşabilmek mümkündür. Avrupa Birliği Üyelerinden biri olan Malta’ya giriş yapabilmek için Schengen Malta vizesi alınması gerekmektedir. Para birimi olarak Euro kullanılmakta ve diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik olduğundan kaynaklı dil eğitimi için farklı ülkelerin vatandaşları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Farklı milletlere tarih boyunca ev sahipliği yapmış olan Malta’nın tarihi dokusu sebebiyle olsa gerek ulaşım çoğunlukla toplu taşım araçları ve taksiler ile sağlanabilmektedir. Malta’da gelişmiş bir otobüs ulaşım ağı mevcuttur ve hemen hemen istenilen her yere otobüsler ile varılabilmektedir. Birkaç adadan oluşan Malta’da adalar arası geçiş ise tekne ve feribot ile kolayca sağlanabilmektedir. Ülkemizin aksine Malta’da trafik sağ şeritten akmaktadır.

Malta’da dil eğitimi ile ilgili en detaylı bilgilere https://maltaliyiz.com/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Maltaliyiz Yurtdışı eğitim firması daha önce Malta’da dil eğitimi almış kişiler tarafından kurulmuştur. Ada hayatı ve dil okulları hakkında öğrencilerine çok yardımcı olmaktadır.

Malta’da Yeme-İçme ve Konaklama

Malta’da Yeme-İçme

Bir Akdeniz ada ülkesi olan Malta, İtalyan mutfağından Orta Doğu mutfağına kadar çeşitli yemek kültürü ile karşılaşabileceğiniz bir ülke olmasının yanı sıra deniz ürünlerinin çokça tüketildiği bir yerdir. Restoranların yanı sıra patisserie adı verilen küçük fırınlar çok yaygın olarak bulunmakta ve ekonomik atıştırmalık imkânları sağlamaktadır. Adada birçok Türk yemeği yapan işletme de mevcuttur. Konaklama imkânlarından biri okullara mesafe olarak yakın olan; tercihe ve fiyatlara göre değişiklik gösteren; bir, iki, üç kişi kapasitesi olabilen paylaşımlı odalar mevcuttur. Bir diğer konaklama seçeneği ise host family denen ailelerin yanlarında belli kural ve ölçüler çevresinde yaşanarak İngilizce pratik yapma imkânı sağlayan konaklama yerleri mevcuttur.

Genel Tavsiyeler

Dil okulu için Malta’ya gidecekler için tavsiye olarak öncelikle okulun belirlenmesinin ardından konaklanacak yerin belirlenmesi çok önemlidir. Gidiş ve dönüş tarihleri ne kadar erken belirlenir ve uçak biletleri ne kadar erken alınırsa o kadar ekonomik bir bilet alışverişi yapılmış olur. Okul seçimi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de okulun bulunduğu şehir ve yakınlarındaki şehirlerin araştırılması ve tanınmasıdır. Eğitimin yanında bir süre yaşanacak, vakit geçirilecek, sosyalleşilecek şehrin seçimi de önemlidir. Gidilmeden önce gezilip görülmesi gereken yerlerden oluşan bir rota belirlenip Malta’nın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri deneyimlenebilir. Havaalanına iniş yapıldığında oradan şehir içi ulaşımda kullanılacak öğrenci ulaşım kartı edinmek; ulaşımın daha ekonomik yapılabilmesine katkı sağlayacaktır. Okullardan şehrin haritası ve toplu ulaşım saatlerinin ve numaralarının yazılı olduğu programı edinmek tanımadığınız bu şehirde sizlerin çok büyük yardımcısı olacaktır.

Okulun düzenlediği sosyal etkinliklere katılmanın yanı sıra arkadaş edinmeye ve okul dışında da sosyalleşmeye çalışılması hem dilin geliştirilmesi ve pratik yapılması açısından hem de farklı farklı tecrübeler edinmenize ve güzel anılar biriktirmenize katkı sağlayacaktır. Malta’nın en büyük adalarından olan Gozo ve Komino görülmeye ve gezilmeye değer yerler olup tekne yada feribot kullanarak kolayca ulaşabileceğiniz yerlerdir. Comino Adası’na Malta’dan Marfa ve Cirkewwa’dan, Gozo Adası’ndan ise Mgarr Limanı’ndan düzenli olarak tekne seferleri oluşturulmaktadır fakat kent merkezlerinde turlar ile anlaşıp daha ekonomik ve konforlu bir seyahat ile bu adalar ulaşmak ve deneyimlemek mümkündür. Şehirlerde bulunan üstü açık gezi otobüsleri sayesinde de kent merkezlerinin tarihi ve kültürel güzelliklerini keyifli bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Deniz turizmi gelişmiş olan Malta’da dil eğitiminin yanı sıra tatil yapma imkânı da bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile meşhur olan Malta aynı zamanda mükemmel bir tatil yeridir denebilir. Gece hayatı ile de ön plana çıkan Malta’da keyifli vakit geçirilebilecek birçok alternatif mevcuttur.

Tüm bunların yanı sıra dil öğrenmek için en önemli özelliklerinden biri de Malta halkının İngilizceyi anadilleri gibi konuşuyor olmalarıdır. Dil okulları dışında günlük sosyal hayatta da dil pratiği yapabilir şehirdeki insanlarla iletişim kurabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Yalnızca okuldaki eğitim ile yetinmemeniz ve sosyal hayata da karışıp şehri deneyimlemeniz tavsiye edilebilecek en önemli hususlardan biridir. İngilizcenin yanı sıra kendinizi de geliştirmeniz güzel anılar ve tecrübeler biriktirmeniz de önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir