1. Anasayfa
  2. Vize İşlemleri

Malta Vizesi Nasıl Alınır ?

Malta Vizesi Nasıl Alınır ?
Malta Vizesi Nasıl Alınır ?

Tatil, eğlence ve eğitim konularında kişileri cezbetmesi sayesinde Malta, her döneminde çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Gezilecek, görülecek ve tatil yapılacak yerlerinin yanı sıra dil öğrenme konusunda da öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Ana dilinin İngilizce olması ve ülkemize olan yakınlığı sayesinde birçok turist ve öğrenci tarafından ziyaret edilmektedir. Malta, Schengen vizesi uygulanan  ülke arasında yer almaktadır. Malta seyahati sırasında bordo pasaport sahiplerinin, seyahat öncesinde Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Gri, siyah yada yeşil pasaport sahiplerinin ise doksan günü aşmayacak Malta seyahatleri için vize almalarına gerek yoktur. Önceden bulunan vizeniz içinde yeterli gün sayısı bulunuyorsa bu durumda da Malta’yı ziyaret edebilirsiniz.

passport 4984783 1920

Malta Vizesi Alım Aşamaları

Her ülkede uygulandığı gibi Malta vizesi almak içinde bazı aşamalar ve prosedürler bulunmaktadır. Vizenizi alabilmek için ilk olarak vize başvuru ücretini ödemeniz gerekmektedir. Vize başvuru ücreti konaklama yapılacak gün sayısına göre değişim göstermektedir. Vize işlemlerinizi gerçekleştirmek adına randevu oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında parmak izi uygulaması yapılmaktadır. Parmak izi işlemleriniz tamamlandıktan sonra hazırladığınız evrakları yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız evraklarda yer alan bilgileri eksiksiz ve tutarlı bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlık sonucunda vize alım evraklarınızın iptali durumuyla karşılaşabilirsiniz. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra, size verilen bilgiler doğrultusunda günlük olarak dosyanızın durumunu takip edebilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra Malta Konsolosluğu tarafından size verilecek olan pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. 

Malta Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Vize başvuru işlemini seyahatinizden en az 30 gün önce yapmalısınız. Aksi halde vize işlemleriniz reddedilebilir.

-Evlilik ve benzeri nedenler doğrultusunda kimlik bilgilerinizde yapılan değişikliklerin pasaportunuza da uygulanmış olması gerekmektedir. 

-Malta seyahati sırasında yaptıracağınız sağlık sigortası, dönüşünüzden sonraki ilk 15 günüde kapsamak zorundadır. 

-Pasaportunuzun en az bir yıl geçerli olması gerekmektedir. Herhangi bir nedenle zarar görmüş ve yıpranmış olan pasaportunuz işlemlerinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

-Seyahat başvurunuzu Malta resmi tatillerine denk getirmemeniz gerekmektedir. Çünkü Malta Konsolosluğu yetkilileri böyle zamanlarda hizmet vermemektedir. 

-Alacağınız vize ile diğer ülkelere geçiş yapacaksanız, en uzun konaklamayı Malta’da yapmanız gerekmektedir. 

Malta Vizesi Başvurusu Hakkında Bazı Önemli Noktalar

-Malta konsolosluğuna vereceğiniz pasaporttan vize etiketi yapıştırılması için en az 2 boş sayfa olması gerekmektedir. 

-Malta vizesi için başvurulan pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportun geçerlilik süresi vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha devam etmelidir.

Malta Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak kişiler Malta ve Türkiye resmi tatillerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü resmi tatiller Malta vizesi işlem sürecinin uzamasına neden olmaktadır.

-18 yaşını doldurmamış kişiler vize başvurusunu anne ve babası yanında olarak yapmalıdır. Eğer bu mümkün değilse kişiler noter onaylı muvafakatname ile işlem yapabilme olanağına sahiptir.

-Vize başvurusu yapacak kişiler, vize başvurularını seyahat tarihinden en az 15 gün, en fazla 3 ay önce yapabilirler.

Malta’da Gezilecek Yerler

İklimi, tarihi, mimarisi ve eğlenceli gece hayatı ile Malta Adası birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Konuşulan ana dilin İngilizce olması nedeniyle, turistlerin yanı sıra Malta birçok öğrenci tarafından da dil eğitimi almak adına tercih edilmektedir. Malta’nın tercih edilmesinin bir diğer nedeni de diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik olmasıdır. Öncelikle hesaplı bir tatil fırsatı yaşamak isterseniz Malta Adası tam size göre bir yer olacaktır. Malta seyahatiniz sırasında gezilip, görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

-Valetta

Malta’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Valetta, ayrıca ülkenin başkentidir. Renkli eğlence hayatı ve gece kulüpleri  ile bu bölge tüm turistlerin dikkatini çekmektedir. Katolik bir nüfusa sahip olan bu ülkede, sembolik önemi  büyük olan Aziz John Katedrali gibi tarihsel binalarda bulunmaktadır. 

-Mdina 

Sessiz şehir olarak da bilinen Mdina, Malta Adasının eski başkenti olmasının yanı sıra , Fenikeliler tarafından M.Ö. 700 yıllarında koloni halini almıştır. Tarihsel dokusunu hala koruması ile dikkat çeken bu bölge, Game Of Throne’un en önemli bazı sahnelerinin çekilmesine de ev sahipliği yapmıştır. 

-Gozo Adası

Sahilleri ve eşsiz doğası ile Malta’nın cennet adalarından biri olan Gozo Adası, karnavalları ve tapınakları ile de oldukça meşhurdur. Victoria, Gozo Arkeolojı Müzesi ve Santa Verna Tapınağı gibi birçok tarihsel değere ev sahipliği yapmaktadır. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir