Malta’ya Nasıl Yerleşilir?
Malta’ya Nasıl Yerleşilir?

Malta yurt dışına yerleşmeyi düşünenler için tercih edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Oldukça küçük bir ülke olan Malta, bir ada ülkesi olma özelliği taşımaktadır.

Malta’ya Nasıl Yerleşilir?

Malta Nerede?

Güney Avrupa’da İtalya’nın güneyinde bulunan Malta’nın İstanbul’a olan mesafesi 1390 km’dir.

Malta’da Yaşam

Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin olan ülkede, Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu sayede her mevsim uygun sıcaklıkta ki havasıyla yaşam açısından oldukça uygundur. Turizm açısından oldukça hareketli plan Malta, her sene binlerce turist tarafından tatil amacıyla tercih edilmektedir. Para birimi olarak Euro kullanılmasına rağmen Malta’da yaşam Avrupa standartlarına göre daha uygundur. Yıllarca İngiliz hâkimiyetinin olduğu adada, anadil İngilizce ve Maltacadır. Eğer İngilizce bilginiz varsa halkla iletişimizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız Malta Dil Okulu imkânları sayesinde bu ülkede kolay bir şekilde dil öğrenebilirsiniz. Türkiye’de dil öğrenmek isteyen kişiler, uygun fiyatları nedeniyle Malta’ya dil öğrenimi için gelmektedir.

Malta Oturma İzni

Malta’da oturma izni almanıza gerek kalmadan en fazla 3 ay süreyle kalabilirsiniz. Daha sonrası için oturum izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Oturum izni için en az 6 aydır Malta’da bulunmuş olmanız gerekmektedir. Oturum izinleri uzun dönem ve kısa dönem olarak verilebilmektedir. Uzun dönem izni almak için asgari 5 yıldır ikamet koşulu bulunmaktadır. 5 yıldır Malta’da bulunan kişilerin tek seferde 6 aydan fazla, toplamda ise 10 aydan uzun süre Malta’dan ayrılmamış olması gerekmektedir.

Eğitim İçin Oturma İzni

Malta Hakkında en sık merak edilen konulardan biri, Avrupa ülkelerine nazaran uygun fiyatlarla hizmet veren dil okullarıdır. Türkiye’den bu okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler, bu amaçla oturum izni talebinde bulunabilmektedir. Oturum izni alabilmek için dil eğitimi alınacak kursun Malta üniversiteleri ve yüksek okulları tarafından onaylanmış olması gereklidir. Eğitim için oturma izni taleplerinin kabul edilmesinde, kişilerin Malta’da yaşayabilecek ve eğitim masraflarını karşılayabilecek maddi güce sahip olup olmadıkları incelenmektedir.

Aile Oturma İzni

Malta’ya yerleşen ve hayatlarını burada sürdürmeye başlayan kişile, gerekli koşulları sağlamaları halinde, ailelerini de Malta’ya getirebilmek için oturum izni talebinde bulunabilirler. Bu noktada malta’ya gitmek oturma izni almak için yeterli olmamaktadır. En az 2 yıl süreyle Malta’da yaşama şartı aranmaktadır. Kişinin ailesini yanına getirebilmesi için gerekli maddi güçte olması gerekmektedir. Maddi gücü uygunsa 21 yaşın üzerinde olmak şartıyla eşleri ve 18 yaşına girmemiş çocukları için oturum izni alabilirler. Aile bireyleri 5 yıl süreyle Malta’da kaldıktan sonra bağımsız bir oturum izni için talepte bulunabilirler.

Yatırım Yoluyla Malta Vatandaşlığı Alma

2013 yılında getirilen bir uygulama ile Malta vatandaşlığı almak isteyen diğer ülke vatandaşlarının, yatırım yaparak bu hakkı elde etmesine imkan tanınmıştır. Bu haktan başvuru yapan kişilerin yakınları da yararlanabilmektedir. En az 1 yıldır Malta’da bulunan bir kişi 650.000 Euro yatırım yaparak vatandaşlık hakkına ulaşabilmektedir. Burada Malta ekonomisi açısından katkı sağlamak adına aile bireyleri için de farklı ödemeler söz konusu olmaktadır.

Gayrimenkul Satın Alma

350.000 Euro tutarında bir gayrimenkul satın alarak, vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Yıllık 16000 Euro değerinde ve toplamda beş yıl sürecek bir yatırım yaparak da vatandaşlık hakkı elde edilebilir.

Bono Ve Hisse Yatırımı

Malta Devleti tarafından korumalı olan bono ve senetlere, yıllık 150.000 yatırım yapma şartıyla, Malta vatandaşlığı elde edilebilmektedir. Bunun için 18 yaşından büyük ve Malta’da bir ikamet adresine sahip olunması gereklidir.

Malta’da Yaşamanın Avantajları

Malta hırsızlık ve suç oranları açısından güven içerisinde yaşayabileceğiniz bir ülke konumunda bulunmaktadır. Belirlenen sürelerde malta’da yaşayan türkler oturma izni aldığı zaman, Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne kavuşarak, istedikleri ülkelere gidebilmektedir. Yaşam koşulları açısından kaçak göçmenlerde bulunmasına rağmen evsiz hiç kimse yoktur. İnsanları sıcakkanlı olduğu için adaptasyonda zorluk yaşamazsınız. Fakat bu karşılıklı bir durumdur. Siz insanlara ne kadar sıcak davranırsanız karşılığını da o şekilde alırsınız. Akdeniz kültürüne sahip oldukları için yemek kültürleri Türk mutfağıyla benzer özellikler taşımaktadır. Belli bölgelerde turist ve öğrenci yoğunluğu daha fazlayken, bazı bölgeler daha sakin bir yapıya sahiptir.

Malta’nın En Popüler Şehirleri

Valetta, malta’nın başkenti olması ve çok sayıda dil eğitim merkezinin bulunması sebebiyle oldukça popüler bir şehirdir. Turistik açıdan da ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. St. Julian’s gece hayatı ve turistik faaliyetlerin yaygın olduğu bir şehirdir. Otel, bar, kefe ve restoran sayısı oldukça fazladır. Bunun dışında Swiegi, Sliema, Gozo en popüler şehirlerindendir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir