1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’da Gezilecek Yerler

Malta’da Gezilecek Yerler

Malta’da gezilecek yerler adanın dört bir tarafına yayılmış halde bulunmaktadır. Ülke genelinde doğal güzellikler, eski tapınaklar ve farklı tarihi şehirler bulunması nedeniyle Malta gezinize her gün farklı etkinliklerle devam edebilirsiniz. Malta, Malta Adası, Gozo Adası ve Comino Adası gibi 3 adadan oluşmaktadır. Malta Adası, geziniz sırasında en çok vakit geçireceğiniz bölge olacaktır. Malta Adası,başkent Valletta ve birçok turistik alanı içinde barındırması nedeniyle ülkenin en kalabalık  beldelerinden biridir. Malta Adası, gezilecek ve görülecek yerleri şu şekilde inceleyebiliriz. 

-Valletta 

Valletta

Malta Adasında gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Valletta, ayrıca Avrupa’nın en küçük başkentlerinden biridir. Katolik nüfusun ağırlıklı olduğu bu bölgede, sembolik olarak önemli anlam taşıyan tarihsel binalar bulunmaktadır.  Aziz John Katedrali en önem verilen tarihi binalar arasında yer almaktadır. Şehrin içerisinde Upper Barrakka Gardens görülmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. Güzel mazaraya sahip olan bu yüksek bahçeden karşıda bulunan 3 şehiri ve ST Angelo Karlesini görebilirsiniz. Bu güzel manzarada fotoğraf çektirmeyi sakın unutmayın. Ayrıca eğlenceli gece hayatı ve renkli kulüpleri ile Valletta’ya 15 dk mesafedeki ST Julians bölgesi, turistler tarafından en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Paceville Street (barlar caddesi) üzerinde bulunan Hugo’s Terrace, Shadow, Footloose, Native gibi gece klüpleri eğlencenin doruklara çıktığı yerler. Paceville alta’nın eğlenceli gece hayatının tam anlamı ile yansıtmaktadır. Valletta’ birbirini andıran cumbalı evler, dar sokaklar ve tarihi köşkleri ile gezilmesi gereken yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

-Sliema

malta 1988402 1920

Sliema, Valletta’ya feribot ile on dakika içinde ulaşım sağlanabilen, alışveriş, restoran ve otellerin ağırlıklı olduğu aktif bir bölgedir. Turistler tarafından konaklamak ve muhteşem mavilikteki denizin tadını çıkartmak için tercih edilen bu bölgede, halkın yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için iyi bir gelir sahibi olması gerekmektedir. Bu alanda Fresco’s ve Il-Merill gibi Malta’nın en lüks restoranları yer almaktadır. Ayrıca Sliema, St. Julians ve St. Georges ismindeki iki özel plajıyla, tatilinin tadını çıkartmak isteyen kişiler için muhteşem bir atmosfer oluşturmaktadır.

-Hypogeum 

Hypogeum

Mısır piramitlerinden daha eski olan bu alan, Malta ziyareti sırasında mutlaka uğramanız gereken bir bölgedir. Tarihi Milattan Önce 3000 yıllarına dayanan bu yer altına girmek kolay bir iş değildir. Geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan bu alana günde sadece 6 kişilik 10 grup kabul edilmektedir.

-Büyük Üstatlar Sarayı

Büyük Üstatlar Sarayı

Malta, 1530 yılından 1800 yıllarına kadar St. Jean Şövalyeleri tarafından yönetilmiştir. Valletta’nın tam orta kısmında yer alan Büyük Üstatlar Sarayı 1570 yapılmıştır ve dönemim en büyük üstadının evi olmuştur. ufak bir ücret karşılığında giriş yapabileceğiniz Büyük Üstatlar Sarayının , üst katında resmi odalar alt katında ise zırh müzesi bulunmaktadır.

-Mdina

malta 2059102 1920

Valletta’dan sonra Malta Adasında ziyaret edilmesi gereken en önemli noktalardan biride Mdina’dır. Sessiz Şehir olarak bilinen Mdina, M.Ö 700 yılında Fenikeliler tarafından kolonileştirilmiş ve şövalyeler tarafından uzun süre üst olarak kullanılmıştır. Mdina, hala korunan tarihi dokusu sayesinde tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Korunmuş tarihi yapısı ile dikkat çeken bu bölgede Game of Thrones’un önemli sahnelerinden bazılarının çekimi yapılmıştır. Katedral Müzesi ve Ulusal Tarih Müzesi gibi yapılar sayesinde Malta hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz ve şehrin geçmiş dönemlere ait olan yüzünü tanıma fırsatı bulabilirsiniz. 

-Gozo Adası

Gozo Adası

Gozo Adası, sahilleri, eşsiz doğası, Gozo karnavalları ve tapınaklarıyla meşhurdur. Gozo Adası için Malta’nın cennet adası denmektedir. Rabat adıyla da bilinen Victoria, Gozo Adasının tam merkezinde yer almaktadır. Victoria, Gozo Arkeoloji Müzesi ve Santa Verna Tapınağı gibi özel anlamlar ifade eden tarihi değerlere sahiptir. Gozo Adası, Malta kadar göz dolduran bir eğlence hayatına sahip olmasa da adada, birkaç popüler gece kulübü ve lezzetini başka bir yerde bulamayacağınız yerel şarapların sunumunu yapan Cafe Jubilee gibi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

-Marsaxlokk

Marsaxlokk

Malta Adasını gezip, keşfettikten sonra biraz huzur ve kalabalıktan uzaklaşmak isterseniz Marsaxlokk tam size göre bir yer olacaktır. Limana bırakılan balıkçı tekneleri ile ülkemizden küçük esintiler hatırlatan Marsaxlokk, Malta’nın küçük bir sahil kasabasıdır. Luzzu adını alan geleneksel tekneler, burada balıkçılık amacıyla kullanılmaktadır. Luzzu, misafirlerine daha önce hiç bilmedikleri deniz ürünlerinin tadına bakma olanağı ve denizin mavisinin verdiği huzuru deneyimleme fırsatı sunmaktadır. 

-Üç Şehir

Üç şehir, Valletta’nın tam karşısında kurulmuş olan ve Valletta’dan daha da eski olan şehirdir. Geçmişte üç ayrı şehir olan Birgu, Isla ve Bormla zaman geçtikçe birleşik bir hal almıştır. Bu üç şehir, Büyük Malta Kuşatması sırasında Maltalıların Osmanlı Devletine karşı savunma noktaları olmuştur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir