Malta Yaşam Maliyetleri

Akdeniz’in en güzel ülkelerinden biri olan Malta özellikle dil eğitimi ve turizm amacıyla tercih edilen bir ada ülkesidir. Sanayileşmenin oluşmadığı, buna bağlı olarak daha temiz bir havaya, suya ve tarım mahsullerine sahip olan Malta, Avrupa Birliğinde bulunan ülkeler arasında yaşam maliyeti açısından nispeten daha uygun bir ülkedir. Malta Yaşam maliyetleri hesaplanırken konaklama, ulaşım, yeme içme, eğitim ve benzeri kalemlerin her biri ayrı ayrı değerlendirilmeli ve toplamına bakılarak aylık yaşam maliyeti hesaplanmalıdır. Malta’da kullanılan para birimi Euro’dur.

Malta’da Konaklama

Malta'da Konaklama

Malta küçük bir ada ülkesi olması ve turizm için tercih edilmesi sebebiyle konaklama açısından biraz pahalıdır. Eğer bir ev kiralayacaksanız aylık 2000 € civarı bir tutar ödemelisiniz. Ortalama bir otelde konaklamak ise bir gece için 60-90 € tutarında bir bedel ödemenizi gerektiriyor. Bu tutarlar ev tutacağınız bölgeye veya otelin konumu ve kalitesine göre elbette farklılık gösterebilir. Malta’ya eğitim amacıyla geldiyseniz, ki genelde dil eğitimi için tercih ediliyor, dil okullarının sağladığı öğrenci evleri, yurtlar veya anlaşmalı oteller bahsettiğimiz tutarlardan daha düşük olacaktır. Dil okulları için vize başvurusu yaptığınızda eğitim süresi boyunca konaklayacağınız yeri belirtmeniz ve ödemesini peşin olarak yapmış olmanız gerektiğini hatırlatalım.  Ayrıca temizlik, bakım ve vergi de dil okulları tarafından karşılandığı için bu seçenek konaklama bedelinizin daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Malta’da Ulaşım

Malta'da Ulaşım

Malta’da ulaşım kolay ve ucuzdur. Daha önce de söylediğimiz gibi küçük bir ülke olmasından dolayı ulaşımı kolay, ulaşım bedelleri de bununla doğru orantılı olarak uygundur. Çoğu ülkede olduğu gibi Malta’da ulaşım kartı satın alabileceğiniz bir ülke. Aylık ulaşımınız bu şekilde 30-40 € civarında tutacaktır. Kısa mesafelerde taksi de kullanabilirsiniz. Taksimetre 4 € ile başlatılıyor. Bu fiyatı toplu taşıma ile kıyaslarsak hemen hemen tüm ülkelerde olduğu gibi daha pahalı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Malta’da Yeme İçme

Malta'da Yeme İçme

Olağan şekilde Malta’da da yemek tercihinize göre maliyet de değişkenlik gösterir. Tercih edeceğiniz restorana göre değişmekle birlikte bir öğle veya akşam yemeği menüsü  10-20 € arasında değişecektir. Menü yerine tek bir yemek tercih ederseniz 5 € ödeyerek yiyeceğiniz alternatif yemekler bulmanız mümkün. Malta’ya kısa süreli gelmediyseniz yemek maliyetinizi düşürmek için evde yemek yapmayı tercih etmelisiniz. Temel gıdaları uygun fiyata alabileceğiniz zincir marketler bulunuyor. Bu marketlerde Türk markaları bulmanız da mümkün. Özellikle dondurulmuş gıda seçeneği çok. Fiyatları Türkiye ile kıyaslarsak Malta ürün fiyatları açısından hemen hemen aynı diyebiliriz. Eğer yemeğinizi kendiniz pişirirseniz haftalık 25-30 € ile ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Bu tutar elbette beslenme alışkanlıklarınıza göre değişecektir.

Malta’da Eğitim

Malta'da Eğitim

Malta özellikle İngilizce öğrenmek isteyen ve bunun için İngiltere, Hollanda veya İrlanda gibi ülkeleri pahalı bulanlar için biçilmiş kaftan. Turizmin her daim canlı oluşu, renkli gece hayatı Malta’yı dil etkileşimi açısından da tercih sebebi yapıyor. Malta’da tercih edilebilecek çok fazla dil okulu var.  Eğitim kalitesi açısından bariz farklılık göstermeyen bu okullarda iyi bir eğitim almanın yolu elbette öğrencinin öğrenme isteği ve azmi ile orantılı. Burada geçirilecek süre boyunca okul dışında katılacağınız aktiviteler ve diğer öğrenciler ile kuracağınız arkadaşlıklarla konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Malta’da Giyim Maliyeti

Malta'da Giyim Maliyeti

Malta giyim maliyeti açısından ortalama fiyatlara sahip bir ülkedir diyebiliriz. Türkiye ile kıyaslarsak bir ayakkabıya veya bir tişörte vereceğiniz para Türk Lirası karşılığı ile hemen hemen denktir.

Malta’da Çalışma

Malta'da Çalışma

Malta çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi saatlik çalışma imkanı sağlayan bir yer. Özellikle eğitim için buraya gelen öğrenciler saatte 8-10 € ücretle çalışıp harçlıklarını çıkarabilirler. Tam zamanlı çalışma için en çok iş imkanı elbette turizm sektöründedir. Oteller, pansiyonlar, restoranlar ve barlar gibi turizmin içinde olan özellikle yeme içme, konaklama ve eğlence sektöründe çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ana gelir kaynağı turizm olan bir ülkede bu sektöre iş bulabilme şansı diğer sektörlere göre fazla olacaktır.  Enflasyonun %1 değerinin altında olması alım gücünü arttıran en önemli faktör. Dolayısıyla ortalama bir aylık kazanç rahatça geçinmenize yetecektir. İşsizlik oranı %6’dır. Bu değer bize iş bulmanın çok da zor olmayacağını işaret etmektedir.

Genel olarak bakıldığında Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında canlı turizmi, gece hayatı, dil eğitimi olanakları ile, buna oranla ortalama bir yaşam maliyetine sahip olması ile Malta yaşamak için tercih edilebilir mütevazi bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir