1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Malta’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Malta'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Malta Akdeniz ülkelerinden biridir. Küçük bir ada ülkesi olan Malta’da gezecek pek çok yer bulunmaktadır. Oldukça fazla ziyaretçi çeken Malta’nın bu kadar fazla misafir ağırlamasının bir sebebi de dünyaca ünlü bir dizi olan Game Of Thrones’un burada çekilmesindir. Malta ziyaretlerinde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden ilki Gazo Adasıdır. Bu ada Malta’nın en büyük adasıdır. Senenin tüm zamanlarında çeşitli festivallere ev sahipliği yapan ada yaz tatilleri için ideal olduğu gibi kışları da ılıman iklimiyle tatilcilerin gözdesi olmaya adaydır.

Berrak Deniziyle Comino Adası

Comino Adası
Comino Adası

Malta’nın en küçük adası olan Comino adası da Blue Lagoon ile ünlüdür. Burada yer alan berrak denizi görmek için pek çok kişi bu adaya ziyarete gitmektedir. Comino adasına ulaşım ise Malta adasından deniz yoluyla, feribotlarla sağlanmaktadır.  Malta’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir başkası ise Upper Barrakka Gardens’tır.Tüm şehri ayaklarınız altına alan bu bölgede, harika manzaralar yakalayabilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Film Seti Gibi Bir Kasaba Marsaxlokk

Marsaxlokk
Marsaxlokk

Malta’nın Başkenti olan Valetta’ da mutlaka ziyaret edeceğiniz yerler arasında olmalıdır. Eski bir şehir olan bu başkentin ara sokakları ve cumbalı evleri sizi adeta eski zamanlara geri götürecek. Valetta aynı zamanda gezilecek pek çok eski yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Grandmaster’s Palace, Aziz John Katedrali bunlardan bazılarıdır. Küçük bir balıkçı kasabası olan Marsaxlokk ise denizde yer alan rengârenk kayıkları ve orijinal mimarisiyle Malta ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmalıdır. Harika bir görsel şöleni olan bu kasabada fotoğraf çekmeye doymayacağınıza emin olabilirsiniz. Geçmişten günümüze pek çok topluma kapılarını açmış bu kasaba doğa ve tarihi bir arada yaşatmaya devam etmektedir.

Üç Farklı İsim Tek Şehir: Cottonera

Cottonera

Üç farklı adı olmasına rağmen küçük bir şehir olan Cottonera da Malta’da mutlaka gezilmesi gereken yerer arasındadır. Küçük olduğu için ulaşımın da yürüyerek sağlanabildiği bu şehirde pek çok kafe ve mekan mevcut. Marinadan başlayıp sokaklarına doğru ilerleyebileceğiniz Cottonera turunda rotanızı mutlaka ara sokaklara çevirmelisiniz.Bir tarihi Ülke olan Malta’da ziyaret edilecek bir başka yer de Manoel Tiyatrosudur. 1700’lü yıllardan kalma bir yapı olan bu tiyatro mimarı yapısıyla göz kamaştırıcı bir özelliğe sahip. Tarihi dokunun yapılardaki izlerini görmeyi sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Aynı zamanda Avrupa’daki en eski üçüncü büyük tiyatro olma özelliğine sahip.  Game Of Thrones ‘un setine ev sahipliği yapmış ve çeşitli doğa olayları sonucu oluşmuş Azure Window’da malta adasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yapıdır. Ancak yakın zamanda yaşanan fırtına sonucu çökerek yok olan bu eseri sadece fotoğraflar ve dizi sahnelerinden görmek zorunda kalmak oldukça üzücü.


Yaşlı Kentler Ülkesi Malta

Malta birçok medeniyetin uğrak noktası olmuş bir ülkedir ve pek çok şehrinde bu tarihi doku net şekilde görülmektedir.  Bu yerlerden biri de Mdina’dır (Rabat). Surlarla çevrili bir kent olan Mdina’nın tarihi M.Ö 700 yılına kadar dayanmaktadır, bir zamanlar Malta’nın başkentliğini de yapmış olan bu şehir Unesco tarafından Ortaçağ’dan kalmış en iyi korunmuş şehir olarak dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Orijinalliğini koruyan tarihi dokusuyla Mlata’da mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Ortaçağ’dan kalan ve oldukça eski bir şehir olan Malta görülmesi gereken pek çok tarihi dokuya ev sahipliği yapıyor bunlardan biri de Hal Saflieni… M.Ö 3000 yılına kadar dayanan bir tarihi geçmişi olan Hal Saflieni, türünde tek olan bir yer altı tapınağıdır. Kayaların titizlikle oyulmasıyla ortaya çıkartılan bu yapı da diğer pek çok tapınakta olduğu gibi Malta’nın kutsal şehir olarak anılmasına sebep olmuştur. Kayaların labirentler şeklinde oyularak oluşturulduğu yapı 1980 yılında UNESCO dünya kültür mirasları listesine alınmıştır.

Malta; Medeniyetlerin Uğrak Noktası

Tarihi milattan önce 306 yılına kadar dayanan Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Eski dönemlere ait pek çok kalıntıların bulunduğu bu bölge çeşitli arkeoloji çalışmalarına da ev sahipliği yapmıştır. Ulaşımın genellikle feribot ve otobüslerle sağlandığı Malta’da kendi başınıza gezecekseniz mutlaka şehrin turistlik haritasını edinmelisiniz böylelikle dilediğiniz yerle ulaşmakta fazla zorluk çekmezsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir