1. Anasayfa
 2. Vatandaşlık ve Oturum

Malta’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Malta’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?
Malta vatandaşlık veriyor mu ? malta vatandaşlık şartları neler? Malta vatandaşı olmak icin ne yapmam gerekli ?

Akdeniz’in ortasında doğa harikası bir konuma sahip olan Malta, son dönemde turistler tarafından oldukça çekici bulunup adından oldukça söz ettirmeye başlamıştır. Nitekim Türk vatandaşları tarafından da oldukça beğenilen bu küçük ada ülkesi, yılın büyük bölümünde harika bir atmosfere sahiptir. Kaldı ki dünyanın dört bir yanından insanlar Malta’da oturmak ve çalışmak için izin almaya çalışmaktadır.

Malta’nın resmi dilinin İngilizce olması ve dünyanın en güvenli sayılı ülkeleri arasında yer alması insanları burada yaşamaya ve yatırım yapmaya teşvik ediyor. Kaldı ki Malta vatandaşı olmak diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça basittir. Ancak 3.sınıf ülke vatandaşlarının şartları ise biraz daha ağırdır. Malta’da oturum ve çalışma izni almanın yollarından biri gayrimenkul almaktır.

Gayrimenkul Satın Alma Yoluyla Vatandaşlık Alınması Şartları Nelerdir?

Her durumda olduğu gibi bu durumda da bir ayrımcılık söz konusu olup 3rd Nation Country(Üçüncü Sınıf Dünya Ülkesi) vatandaşı olup olmadığına göre bir ayrım yapılmaktadır. Sadece Türk vatandaşlığı olan bir kimse  ancak AIP (Acquisition of Immovable Property Permit) adı verilen özel bir izinle mülk sahibi olabilmektedir. Bu durumun da istisnasını ortaya koyarak özel bölge adı verilen bazı alanlar oluşturmuşlardır. Bu bölgelerden bir alım gerçekleştirilecek olursa AIP adı verilen iznin alınmasına gerek bulunmadığı belirtilmektedir. Fakat özel olarak belirlenmiş bölgelerden ancak bir taşınmaz edinme şansınız söz konusu iken diğer AIP adı verilen izinle birden çok taşınmaz edinimi mümkündür. Özel izin gerektirmeyen bölgeler ise şunlardır:

 • Pender Garden – St. Julian’s
 • Portomaso – St. Julian’s
 • Madliena Village – Madliena
 • Fort Cambridge – Sliema
 • Tigne Point – Sliema
 • St. Angelo Mansions – Vittoriosa
 • Ta’ Monita Residence – Marsascala
 • Tas-Sellum Residence – Mellieha
 • Kempinski-San Lawrenz – Gozo
 • Fort Chambray-Ghajnsielem – Gozo
 • Vista Point-Marsalforn – Gozo

Gayrimenkulun Değeri Ne Kadar Olmalıdır?

Malta vatandaşı olabilmek için gayrimenkul almayı tercih edenler en az 350 bin Euro değerinde bir gayrimenkul almaları gereklidir. Ayrıca bu gayrimenkulün en az 5 sene vatandaş olmak isteyenin mülkiyetinde bulunması lazım olur. Bu değerde gayrimenkul almaya yetecek miktarda parası olmayanlar ise kira yoluna gidebilir. Nitekim Malta’da en az yıllık 16 bin Euro üzerinden toplamda arka arkaya 5 sene gayrimenkul kiralanması halinde de vatandaşlık koşulu yerine getirilmiş kabul edilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir