1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

Malta Dil Eğitimi / Malta’da Dil Eğitimi

Maltta'da dil eğitimi almak isteyenler için aradığınız bütün detaylar bu yazımızda. Malta dil okulları ve Malta'nın sosyal yapısı hakkında bilgiler yazımızda...

Malta Dil Eğitimi / Malta’da Dil Eğitimi
Malta Dil Eğitimi

Malta dil eğitimi konusunda son derece gelişmiş, dünyaya örnek olan bir ülkedir. 3 takımadadan oluşan ülkede 50’nin üzerinde dil okulu bulunur.  Malta, dil eğitimi konusunda yoğun şekilde talep gösterilen, eğitim kalitesi yüksek bir ülkedir. Öğrencilerin bu ülkeye dil eğitimi konusunda talep göstermesinin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ülkedeki dil okullarının fiyatı, ana dili İngilizce olan İngiltere, Amerika gibi ülkelere nazaran çok daha caziptir.
  • Ülkenin yerel halkı İngilizce konuşmaktadır.
  • Dil eğitimi son derece gelişmiş, dünyada kabul görmüştür.
  • Dil okullarının kalitesi devlet tarafından tescil edilmiştir. Çoğu okul, Avrupa Birliği tarafından ödüllendirilmiş eğitim kurumlarıdır.
  • Dil okulları arasında büyük bir rekabet vardır. Bu sebeple kalite sürekli artmaktadır.
  • Malta’da yaşam giderleri diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre çok daha uygundur.
  • Dil okulları öğrencileri mağdur etmeyecek seviyede konaklama imkânı sunar.
  • Malta, Türkiye’ye çok yakındır. Kısa sürede gidip gelinebilir.

Dönemsel olarak yapılan kampanyalar ile son derece cazip fiyatlarla Malta’da dil eğitimi alabilirsiniz. Her şeyin dâhil olduğu 4-8-12-24 haftalık paket programlar ile İngilizce seviyenizi geliştirebilirsiniz. Kış döneminde ülkede eğitim gören öğrenci sayısının azaldığı bir gerçektir. Söz konusu dönemde eğitim fırsatları çok daha uygun fiyata verilmektedir. Bu dönemi cazip fiyat anlamında değerlendirebilirsiniz. 

Malta’da Dil Okulları Programları ve Konaklama İmkânları

Dil ProgramlarıKonaklama Türü
Genel İngilizceAile Yanı Konaklama
Akademik İngilizceOkul Yurdunda Konaklama
İş İngilizcesiÖğrenci Evinde Konaklama
Sınav İngilizcesiStüdyo Evi Konaklama
Özel DersOtel Konaklaması
Yaz Okulu Programları 

Malta’nın Coğrafi Yapısı İklim Koşulları

Malta, Avrupa Birliği’ne üye olan orta Akdeniz’de ve Güney Avrupa’da yer alan, Sicilya’nın güneyinde bulunan bir takımada devletidir. Malta’da 3 büyük, 2 adet de küçük ada vardır. Ülkenin en hareketli şehirleri başkent Valetta, Comino ve Gozo’dur.

Adanın toplam yüzölçümü 316 km2’dir. Adada neredeyse hiç akarsu ve dağ gibi coğrafi yapılar yoktur. Genel anlamda küçük tepecik olan adlandırılan yapılar vardır. Ada ülkesi olması sebebiyle ülkede çok miktarda koy, kumsal ve liman vardır. Türkiye ile Malta arasında 1 saatlik bir mesafe vardır. Türkiye’den Malta’ya gemi ya da hava yolu ile seyahat edilebilir.

Ülkede yaz dönemi sıcak, kış şartları ile ılıman bir atmosferde geçer. Yani ülkede klasik bir Akdeniz iklimi görülür. Bu sebeple çok fazla turist çeken bir ülkedir. Yaz döneminde ülkede neredeyse hiç yağış görülmez.

Malta Dil Okulu Nerede

Malta’nın Tarihi

Malta, geçmişten günümüze köklü bir tarihe sahip olan bir ülkedir. Osmanlı Devleti’nin de özel önem verdiği, Batı Akdeniz’in geçiş güzergâhında olan bir yerdir. Ülkede arkeologlar tarafından çokça çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda ülkede yaşamın 1. Neolitik dönemine dayandığı düşünülüyor. Ülke geçmişte uzun yıllar Fransız ve İngilizler tarafından yönetilmiştir. Bir dönem de Osmanlı Devleti himayesine kalmıştır.

Malta tarihi, 1950’li yıllarda Malta yönetimi İngiliz sömürgesinden kurtulmak için mücadele başlatmıştır. 1964 yılında ise bağımsızlığını ilan etmiştir. Yeni yönetim İtalya, Libya, Çin ve Rusya ile anlaşmalar yaparak siyasi özgürlüğünün yanında ekonomik özgürlüğünü de kazanmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Malta, 2008 yılında Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro kullanmaya başlamıştır.  

Malta Ekonomisi

Malta, Avrupa Birliği’ne üye olması sebebiyle ekonomik olarak gelişmiş bir ülkedir. Özellikle turizm, ilaç ve hizmet sektöründe önemli atılımlar yapılmıştır. Ülke halkının yaşam standartları oldukça iyidir. İstatistiklere bakıldığında ülkede neredeyse hiç evsiz insan yoktur. Ülkede tarım sektörü yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi olarak da adadaki su problemi gösterilmektedir. Ülke, bu alandaki eksikliğini turizm sektörü ile telafi etmektedir. Ülke gelirinin yaklaşık % 97’lik kısmı turizmden kaynaklıdır. Bu gelire ülkedeki dil okullarının katkısı büyüktür. Geri kalan ticaret geliri İngiltere, Çin, Libya, İtalya, Suudi Arabistan ve Fransa’dan kaynaklı ticaretten sağlanır.    

Malta’da Yaşam

Malta halkı uzun süre Fransız ve İngiliz sömürgesinde kaldığından kültürel yapısı da bu ülkelere çok yakındır. 200 yıla yakın bir süre İngiliz sömürgesinde kalan Malta’da resmi dil Maltaca ve İngilizcedir. Ülkede genel olarak İngilizce konuşulmaktadır. Maltaca genel olarak Arapça ve İtalyanca kelimelerin ağırlıkta olduğu bir dil yapısıdır.

Trafik, İngiltere’deki gibi sağ şeritten akmaktadır. Adanın İtalya’ya yakın olması nedeniyle kültürel yapıda İtalya’nın etkisi de yer almaktadır. Yemek çeşitliliğinde ise İspanyol, İngiliz, İtalyan ve Arap mutfağının izleri vardır.  

Malta, yaklaşık 400 bine nüfusa sahip bir ülkedir. Buna rağmen ülkede nüfus yoğunluğu fazladır. Bu kapsamda toplu ulaşım hizmetleri gelişmiştir. Ülkenin her yerine otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Ülkedeki toplu taşıma araçlarını görünce biraz şaşırabilirsiniz. Toplu ulaşım vasıtaları yeni nesil araçlarla değil, 1950’li yıllardan kalma araçlarla sağlanır. Söz konusu araçlar trafikte nostaljik bir hava yaratmaktadır. Ülkenin genelinde bisiklet yolları tesis edilmiştir. Bu nedenle bisiklet cazip bir ulaşım vasıtasıdır.

Malta’da Neler Yapılabilir?

Malta dil eğitimi sürecinde sadece deniz, kum ve güneşle serüveni sonlandırmamalısınız. Ülkede bulunduğunuz süreçte yapılacak o kadar çok şey vardır ki. Peki, ülkede bulunduğunuz dönemde neler yapılabilir?

Malta’ya ayak bastığınız andan itibaren kendinizi Orta Çağ döneminin izlerini taşıyan bir yerde hissedeceksiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçağa bindiğinizde Yunanistan ve İtalya semalarından 2 saatlik bir uçuş sürecinden sonra Malya’ya ulaşıyorsunuz. Malta’ya ulaştığınızda kendinizi olağanüstü bir tarih serüveninin içinde bulacaksınız. Başkent Valetta, adını Malta’nın en ünlü şövalyesinin isminden almıştır. Adanın bir ucundan diğer ucu 20 km’dir. Yani araçla dakikalar içinde adanın diğer ucuna ulaşabilirsiniz. Valetta’da bulunan müzeleri burada bulunduğunuz süre zarfında mutlaka gezmelisiniz. Gün içinde tarih kokan müzeleri geçtikten sonra akşam saatlerini Republic Street bölgesinde yer alan bar ve bistrolarda geçirebilirsiniz.   

Bunun yanı sıra Malta dil eğitimi süresince görmeniz gereken yerlerden biri de Mdina’dır. Söz konusu kent, sessiz şehir olarak isimlendirilir ve Arap kültürünün izlerini taşır. Gittiğiniz her yer özellikle yaz döneminde turistlerle doludur. Mdina’yı bu nedenle gece görmenizi tavsiye ediyoruz. Söz konusu şehir bir film stüdyosunu andırır. Truva filminin büyük bir kısmı da burada çekilmiştir. Mdina’da St. Paul Kadetralini görmenizi ve buranın hikâyesini dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Mdina’da yerel halk haricinde özel araba kullanmak yasaktır. Bu nedenle gidince araba kiralama hevesinde olanlar bu heveslerini bir kenara bıraksınlar.

Malta’nın Mutfak Kültürü

Malta dil eğitimi sürecinde ülkenin kültürel yapısını da yakından tanıma ve gözlemleme fırsatı yakalıyorsunuz. Bu kapsamda Malta’nın çok farklı bir mutfak kültürüne sahip olduğunu görebilirsiniz.

Malta’da geleneksel tatlardan biri tavşandır. Tavşan yemeği her ne kadar tüm restoranlarda yapılmasa da bazı restoranların bu yemek ile ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında mutfak kültüründe Akdeniz mutfağının izlerini görmeniz mümkündür.

Malta’dan Vize Almak

Son olarak Malta dil eğitimi sürecinin ilk basamağı olan vize nasıl alınır bu konuya değinmekte fayda vardır. Yazının genelinde de belirttiğimiz gibi Malta, dil eğitimi ile meşhur bir ülkedir. Bu nedenle öğrencilerin vize alması çok kolaydır. Yeşil pasaportunuz varsa 90 gün ve altındaki kurs programları için vizeye ihtiyaç duymadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Söz konusu zamandan daha fazla eğitim programına dâhil olacaksınız vize protokolüne tabi olmalısınız. Türkiye’deki vize başvuru noktalarına müracaat ederek 15 günde vize sonucunu öğrenebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir