1. Anasayfa
  2. Vatandaşlık ve Oturum

Malta Vatandaşlık Ücreti

Malta Vatandaşlık Ücreti

Malta; yabancı ülke vatandaşlarına belirli yatırımları yapmaları karşılığında vatandaşlığını vermektedir. Bu yatırımın miktarı; yapılacak olan yatırım türüne göre değişmekle beraber ortalama 150 bin ila 750 bin Euro arasında değişir. Nitekim yatırım karşılığında Malta vatandaşlığı alan kişiler bu sayede Avrupa Birliği vatandaşı da olabiliyorlar.

Avrupa Birliği içerisinde yer alan birçok ülke; Malta Hükümeti’nin yaptığı gibi vatandaşlığını para karşılığında sattığını söyleyebiliriz. Bu ülkelerden vatandaşlık almanın Malta’ya göre daha pahalı ve zor olması Malta vatandaşlığını daha cazip hale getirmektedir. Bu anlamda Avrupa Birliği vatandaşı olmak, Avrupa vatandaşlarının yararlandığı haklardan yararlanmak isteyenler Malta vatandaşı olmayı düşünebilirler.

2013 yılında Malta Hükümeti tarafından düzenlenen Malta Vatandaşlık Kanunu kapsamında; yabancı ülke vatandaşlarının hangi oranlarda, nasıl yatırım yaparak Malta vatandaşı olabilecekleri duyuruldu. Bu anlamda Malta vatandaşı olmak için ödenmesi gereken ücret miktarını aşağıdaki yönergeden inceleyebilirsiniz.

  • Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Fonuna Katkı ile Vatandaşlık Alma Ücreti

Yatırım yolu ile Malta vatandaşı olmak isteyenlere sunulan seçeneklerden birisi; Malta’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olmak amacıyla belirli miktar parayı hazineye ödemeleridir. Vatandaşlık almak için ödenmesi gereken bu miktar 2019 yılı için 650 bin Euro olarak açıklandı. Malta vatandaşlığına asıl olarak başvuran kişinin en az 630 bin Euro’yu Malta Hazinesine bağışlaması ve kalan 20 bin Euro ile de başvuru masraflarını ödemesi gereklidir. Ayrıca asıl başvuru sahibi dışında varsa; annesi, babası, eşi ve çocukları için de ek bir ücret yatırılmak suretiyle o kişilere de Malta vatandaşlığı alınabilir.

Asıl başvuru sahibi dışında vatandaşlık alınmak istenen; Eş ve 18 yaşından küçük çocuklar için 25 bin Euro, 18 yaşından büyük her çocuk için ise; 50 bin Euro katkı payı yatırılması gereklidir. Bu masrafların dışında ayrıca asıl başvuru sahibi için 7.500 Euro, başvuru sahibinin eşi ve 18 yaşından büyük çocukları için 5.000 Euro, 18 yaşından küçük çocuklar için 3.000 Euro tahkikat masrafı ödenmesi gereklidir.

  • Gayrimenkul Edinme İle Vatandaşlık Alma Ücreti

Malta hükümeti, yatırım yolu ile vatandaşlık almak isteyenlere sunduğu bir diğer seçenek ise; Malta sınırları içerisinde gayrimenkul alınmasıdır. Devlet hazinesine katkı payı ödemek istemeyen kişiler; Malta sınırları içerisinde değeri 350 bin Euro’dan az olmamak üzere taşınmaz alarak Malta vatandaşı olabilirler. Ancak gayrimenkul alabilecek bütçesi olmayanlar; yine Malta sınırları içerisinde yıllık kirası 16 bin Euro’dan az olmamak koşulu ile 5 senelik taşınmaz kiralayabilirler. Kiralama suretiyle Malta vatandaşlığı alınması için de ortalama 100 bin Euro civarında masraf yapılması gerekecektir.

  • Hisse Senetlerine Yatırım ile Vatandaşlık Alma Ücreti

Yatırım yolu ile vatandaşlık almanın diğer bir yöntemi; Malta Hükümeti tarafından belirlenen hisse senetlerine yahut devlet tahvillerine 150 bin Euro değerinde yatırım yapılmasıdır. Hisse senetlerine yapılacak bu yatırım; aralıklarla belirli tutarlarda yapılabileceği gibi toplu olarak da yapılabilir. Ancak hisse senetlerine yatırılan paranın en az 5 sene içeride kalması gereklidir. Hisse senetlerine yatırım yolu ile vatandaşlık almanın en iyi tarafı bu 5 senenin sonunda hisse senetlerine yatırılan paranın, karıyla beraber çekilebilecek olmasıdır. Bu anlamda ilk etapta Malta vatandaşlığı için 150 bin Euro ödeme yapılıyor olsa da bu para geri çekilebildiği için Malta vatandaşlığına bir ücret verilmemiş olur.

Malta Vatandaşlığı Almanın Masrafları

Malta vatandaşı olabilmek için ödenmesi gereken yatırım tutarlarının dışında; kişi başı 50.000 Euro’dan olmak üzere Global sağlık sigortası da yapılmalıdır. Bu sigortanın tam kapsamlı olarak yapılması lazım olur. Ayrıca vatandaşlık işlemlerinin yürütülmesi için Malta Hükümeti ile anlaşmalı olan firmalara da hizmet ücreti ödeneceği unutulmamalıdır. Uluslar arası çalışan bu firmalar vatandaşlık başvurusunda bulunulacak kişilerin sayısına göre 5 bin ila 20 bin Euro arasında hizmet ücreti talep edebilirler.

Bu kapsamda Malta vatandaşı olmak isteyenler, sadece kendileri için 750 bin Euro para ayırmalıdırlar. Gerekli maddi koşulları sağlayanların yetkili firmalardan bilgi almalarını tavsiye ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir