Malta Vatandaşlığı Almak
Malta vatandaşlığı almak

Malta vatandaşlığı almak son dönemde ülkemizde sıkça araştırılan konular arasındadır. Bugün, yurt dışında vatandaşlık almak hem talepte bulunan yabancılar hem de arz eden ülkeler için çift yönlü cazip avantajlar içermektedir. Vatandaşlık talebinde bulunan yabancılar sahip oldukları olanaklar açısından avantaj elde ederken bu olanakları sunan ülkeler de oldukça yüksek gelirler elde etmektedir. Kanada, Portekiz ve Yunanistan gibi bir çok ülke yabancılar için oturma izni başvurularında çeşitli kolaylıklar sağlasa da Malta Avrupa birliğine girdikten sonra yabancılar için sunduğu hızlı ve kolay vatandaşlık sistemi sayesinde diğer ülkelere göre öne çıkarak vatandaşlık için en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sırada yerini aldı. Özellikle yatırımcılara yönelik olan Malta yatırımcı programı sayesinde 12 ay gibi çok kısa bir süre içinde Malta vatandaşlığı almak oldukça kolaylaşıyor. Bu durum ise bir çok yatırımcının olduğu gibi Türk yatırımcıların da dikkatini oldukça çekiyor. Bugüne kadar Türkiye’den 78’in üzerinde yatırımcı Malta vatandaşlığı almış durumda.

Malta’nın özellikle Türk yatırımcılar tarafından tercih edilmesinin nedenlerini; coğrafi iklim ve yakınlık, İngilizce’nin hakim oluşu ve uygun vergi uygulamaları gibi diğer kriterler de oluşturuyor. Peki ama bu avantajlı vatandaşlık için yabancıların yerine getirmesi gereken kriterler ve sonucunda sahip olacakları olanaklar neler?

Malta Yatırımcı Programı Koşulları

Malta yatırımcı programı başvurusunda bulunabilmek için ilk kriter 18 yaşının doldurulmuş olmasıdır. Buna göre 18 yaşını doldurmuş her bireysel yatırımcı vatandaşlık başvurusuna hak kazanmış olur. Ardından her ne kadar Malta‘da yaşamak ya da bulunmak gibi bir zorunluluk bulunmasa da en az 5 sene geçerli olacak bir ikamet adresinin olması gerekiyor. Dolayısıyla mülk, satın alımı ya da 5 yıl süre ile kiralanması gerekiyor. Program başvuru koşulları gereği, yatırımcıların satın alacakları ya da kiralayacakları mülk için alt bir ödeme limiti bulunuyor. Satın alımlarda en az €350.000 tutarında bir gayrimenkul değer limiti geçerli olurken kiralama için her ay en az  €16.000  tutarında bir ödeme talep ediliyor. Kiralama için bir iş yeri olması koşulu bulunmuyor. Herhangi bir daire için de bu ödeme yapılabiliyor. Ayrıca Malta vatandaşlığı için başvuruda bulunan adayın €150.000 tutarında devlet tahvilini 5 yıl süresince satın alması bekleniyor. Sonrasında Ulusal Kalkınma ve Sosyal gelişim fonuna €650.000 kadar bir katkı yapılması gerekiyor. Böylece 12 aylık sürecin sonuna gelindiğinde aday,  Malta vatandaşı ve Avrupa birliği pasaportu sahibi olmuş oluyor.

Başvuru işlemlerinin tamamlanması ile birlikte bireysel yatırımcı adayı için sicil taraması yapılıyor. 12 ay süren detaylı bir tarama sonrasında sicili temiz olan adaylar için vatandaşlık başvurusu onaylanıyor. Malta hükümeti, başvuran adaydan ve diğer her bir aile üyesi için ayrıca sağlık sigortasının yapılmasını talep ederken diğer aile üyelerinin vatandaşlıklarının kabul edilmesi için ek ücret talep ediyor. Buna göre eş ve 18 yaşından küçük çocuklar için €25,000, 26 yaşına kadar evlenmemiş çocuk ve 55 yaşından büyük ebeveynler için ise €50,000 tutarında ödeme isteniyor.

Malta vatandaşlığı almak

 Vatandaşlığın Faydaları

  •    Malta vatandaşlığı alınarak elde edilen olanaklar ve kazançlar neler oluyor? En cazip avantajlardan biri seyahat özgürlüğü olarak ele alınabilir. Buna göre Malta yatırımcı programı ile vatandaşlık kazanmış yabancı yatırımcı, içinde ABD’nin de olduğu 150 ülke için vizesiz seyahat imkanı ve Avrupa birliği ülkelerinden herhangi birinde ya da İsviçre’de yerleşim olanağı elde edilmiş olunuyor.
  • Vatandaşlık, aynı zamanda çifte vatandaşlık imkanı da sağladığı için mevcut bağlı bulunulan vatandaşlıktan çıkılmadan ikinci yani çifte vatandaşlık da elde edilmiş oluyor .
  • Tüm bu süreçler, diğer vatandaşlık süreçleri ile kıyaslandığı zaman bir yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanabiliyor. Ek olarak Malta gibi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde iş, sağlık, eğitim ve diğer sosyal hakları içeren avantajlı imkanlardan da başvuran bireysel yatırımcı ve aile üyeleri faydalanabiliyor.
  • Malta vatandaşlığı ile uluslararası gelirler için vergi beyanı gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bu aşamadan sonra ise geriye Dünya’ya açılan kapı, Malta’dan geçmek kalıyor.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir