1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Malta Adalarında Kiralar Ne Kadar?

Malta Adalarında Kiralar Ne Kadar?

Malta, son zamanlarda Dünya’da en çok turist akımında uğrayan ülkelerden birisidir. Bu durum da ülkede her şeyin fiyatının yükselmesine yol açıyor. Talep git gide artarken fiyatlar da buna binaen yükselmeye devam ediyor. Talebin yüksek olmasının nedeni ise birincisi ucuz ve kolay bir yurtdışı eğitim fırsatı sunması, diğeri ise bahis siteleri için bir cennet niteliğinde olmasıdır. Nitekim hali hazırda son zamanlarda eğitim ve şans oyunları için Malta’ya göç eden insanların sayısı kat ve kat artmış durumdadır. Kalkı ki ülkede yaşanan turizm patlaması ile doğru orantılı olarak da birçok insanın ilgisi Malta üzerine yoğunlaşıyor.

Bir sene içerisinde ortalama 10 milyon turist tarafından ziyaret edilen Malta adaları, bu insanların Malta’yı sevmesi ve burada yaşamak istemesi üzerine gayrimenkul sıkıntısı yaşıyor. Normalin çok üzerinde olan gayrimenkul talebi, ev fiyatlarını ve kiralarını oldukça arttırdı.

Malta’da Kolay Ev Bulunur Mu?

Ülkenin son zamanlarda aşırı göç ve turist alması bu sektörü de olumsuz etkilemiş gözükmektedir. Ev sahipleri; turistlerden gördüğü ilgi sonrasında tok satıcı haline gelmişler ve kiracı seçerken oldukça seçici davranmaya başlamışlar. Nitekim ülkede bulunan Üniversitelere yıl içinde gelen yüzbinlerce öğrenci de ev fiyatlarını arttıran diğer sebeplerden biridir. Bunun yanında ev sahiplerinin, ev kiralarken ırkçı davranışlar sergilediğini ve evlerini daha çok Avrupa kökenli kiracılara verdiklerini de söylemeliyiz.

Malta’daki ev fiyatlarının bu denli artmış olduğu bir dönemde eğer eğitim görmek için Malta’ya gideceksiniz, üniversitelerin size sağlamış olduğu konutlarda kalmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ev sahipleri ile uğraşmak bazen can sıkıcı  bir duruma gelebiliyor. Hem de üniversitelerin sağladığı yerler daha temiz ve daha ucuzdur. Bir eve girdiğinizde aşırı derecede masrafınız olabilmektedir. Bu yüzden üniversitenin sağladığı yerler bizce çok daha avantajlıdır. Eğer kendinize göre ev bulamazsanız veya size pahalı geldiyse diğer bir imkanınız EC Malta Dil Okulu’nun sitesinde öğrenciler kendilerine ev arkadaşı arayıp odalarını kiraya veriyorlar. Bu durum kısa süreli giden öğrenciler için oldukça avantajlı gözükmektedir. Diğer yandan daha da seçtiğiniz yere göre oldukça ucuza gelebilir.

Sahibinden Ev Kiralamak Mümkün Mü?

Malta’da gayrimenkullere olan ilgi; bu adadaki tüm kozu ev sahiplerine vermiş durumda, nitekim ev sahipleri genellikle emlakçı olmadan ev kiralamaya yanaşmazlar. Bu durumun temel nedenleri de güvenlik ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi seçici olmalarıdır. İstediği kiracı özelliklerini emlakçıya veriyorlar ve emlakçı bu profile uygun kiracıları ev sahibine sunuyor ve bu işlemi yapmasından dolayı da komisyon almaktadır.

Malta’da Nerede Ev Kiralanır?

Gelen yabancılar ve öğrenciler genellikle merkeze yakın ve büyük şehirleri seçiyorlar. Bu şehirler de hem toplu ulaşım daha kolay ve büyük şehir olmalarının avantajlarından yararlanıyorlar. Bu şehirler özellikle St. Julian’s, Sliema, Gzira ve Msida olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şehirler diğer şehirlere göre oldukça canlı ve kalabalık olmalarıyla ön plandadır.. Tabi buraların da olumsuz özellikleri mevcuttur. Buralarda kiralar oldukça yüksek, şehir trafiği de diğer şehirlere göre oldukça yoğundur ve bazen can sıkıcı boyutlarda olabilir. Ayrıca bir arabanız varsa; bu şehirlerde park yeri sorunu da yaşamanız olasıdır. 

Valletta, Hamrun, Floriana gibi şehirlerde ise kiralayacak yer bulmanız ise çok daha zordur. Çünkü şehirlerin çoğunluğu Maltalıdır. Ve kendilerinden olmayanlara kiralayacak ev vermiyorlar. Ev sayısının düşük olması da fiyatları yükseltmektedir. Bunun yanında evler de buralarda epey eski olarak belirtilmektedir.

Ev Kiraları Ne Kadar?

Eskiden 300-700 euro olan fiyat aralığı artık çok daha artmış gözüküyor. Şu sıralar kira fiyatları el yakmaktadır. Kiralayabileceğiniz normal bir evin kirası 600-700 eurodur. Bu da en asgari şartlarda bir evin kira bedelidir. Nitekim bu evlerin içinde herhangi bir mobilya bulunmaz, kaldı ki oldukça eski yapıya sahiptirler.

Malta’da ev kiralamak için iyi bir masraf yapmanız gerekcektir, nitekim bu şehirde iyi bir evde konaklamak için ortalama 800 ila 1.500 Euro civarında bir parayı gözden çıkarmalısınız. Bunun yanında ülkemizde yaşanan kur artışını da beraber değerlendirirseniz bu fiyatlar bir Türk insanı için karşılanamaz boyutlara ulaşabilir.

1500 euro verdim bunun için lüks bir yerde yaşamam lazım diyorsanız yanlış düşünüyorsunuz demektir çünkü evler düşündüğünüz gibi değildir.  Ev dışında ise emlakçı işin içine gireceğinden ayrıca onlara bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ise aylık kiranın yarısı ve artı yüzde 18 KDV şeklinde belirtilmektedir. Ev sahipleri ayrıca yarım kira ile 3 aylık kira bedeli arasında depozito talep edebilir.

Ev kiralarken; kullanım amacınıza uygun olarak işinize yahut okulunuza yakın yerlerden kiralamanızı tavsiye ederiz. Zira ülkedeki ulaşım sistemlerinde Maltalı olanlara ve olmayanlara göre iki farklı tarife uygulanır. Eğer gideceğiniz yerlere 2 veya 3 vasıta ile gitmek zorunda kalırsanız, cebinizden bir kira bedeli kadar ulaşım masrafı da çıkabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir