1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

Malta Dil Okulu Çalışma İzni

Malta Dil Okulu Çalışma İzni

Son zamanlarda İngilizce öğrenmek isteyenlerin popüler tercihi olarak Malta oluyor. Malta hem öğrencilere sunduğu hizmet hem de ücret konusundaki ekonomik yaklaşımlarıyla öğrencilerin uğrak mekanı olmayı başardı. Öğrenciler hem yaz tatili yaparken hem de İngilizce eğitimi alabildikleri Malta Dil Okulları, ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Nitekim bu yolla ülkeye gelen insanların sayısını hızlıca artmasıyla beraber Malta Hükümeti, bu kişilere ülkede çalışma izni vermeye başlamıştır.

Bu sevindirici gelişme sayesinde ülkemizden de bu ülkeye olan rağbetin git gide artacağı düşünülüyor. Ayrıca Avrupa Birliği dışındaki ülkeler olan Brezilya, Kolombiya, Şili, Güney Kore, Çin gibi ülkelerdeki öğrencilerin de bu ülkeye olan eğilimi düşünülürse bu ülke ingilizce eğitimin öncüleri arasında olmaya yakın olduğunu söyleyebiliriz.

9 Nisan 2018 yayınlanan resmi bir kararla artık çalışma izni konusu açıklığa kavuşturulmuş oldu. Malta’da Avrupa Birliği ülke vatandaşlarına bu tarihten önce de çalışma izni veriliyordu. Ancak bizim ülkemiz gibi üçüncü sınıf sayılan(Third Country Nationals) Avrupa Birliği dışındaki ülkelere çalışma izni verilmiyordu. Malta’da bulunan dil okullarının ve ülkemizde bulunan kurumların baskısıyla bu hususta olumlu bir gelişme yaşandı ve artık bizim gibi ülkelere de çalışma izni verilmeye başlandı.

Malta’da Türk öğrencilere çalışma izni ile ilgili detaylı bir yazı okumanızı tavsiye ederim.

https://maltaliyiz.com/maltada-turk-ogrencilere-calisma-izni/

Malta Çalışma İzninden Nasıl Yararlanabilirim?

Eğitim amacıyla Malta’da bulunurken çalışma izni almak için; Malta Dil Okullarından birinde eğitim alıyor olmanız ve geçerli Malta Vizeniz veya geçici oturma izniniz olması yeterlidir. Ancak dil okulunda haftada minimum 15 saatlik İngilizce kursu görüyor olmanız gereklidir.  Ayrıca bu derslerin en az %75’ine devam zorunluluğunuz vardır, kaldı ki devamsızlık halinde çalışma izniniz iptal edilebilir.

Malta’da Haftada Kaç Saat Çalışabilirim?

9 Nisan 2018 de yayınlanan karara göre haftada 20 saat çalışmanız mümkündür. Bu part-time çalışma sayesinde hem bütçenizi rahatlatabilir hem de çok daha kaliteli tatil yapabilirsiniz. Ancak bu kararın olumsuz noktası ise bu çalışma izninden ancak 90 günün üzerindeki kayıtlar için ve bu süreyi tamamladıktan sonra yararlanabiliyosunuz. Bu duruma bakarsak kursunuzun 3.ayından sonra çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ne Kadar Ücret Ödemem Gerekiyor?

Malta çalışma izni almak için başlangıçta 150 Euro başvuru bedeli ödemeniz lazım olur. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde çalışmaya başlamadan evvel bir 80 Euro daha yatırarak bu izinden faydalanabilirsiniz.

Çalışma İzni Ne Kadar Geçerlidir?

Çalışma izni, vizenin geçerlilik süresinin sonuna kadar geçerli olacaktır. Bu izin, azami 1 yıllık izinler için geçerli olacaktır. 1 yılı aşan izinler için oturma iznine başvurulması gerekmektedir. Dil okulları için 2 yıl, üniversite eğitimi için ise 4 yıl boyunca oturum uzatma işlemlerini Malta’dan gerçekleştirebilerek, bu esnada part-time çalışma imkanından faydalanabileceklerdir.

Malta Vizesi ve Çalışma İzni Nedir?

Eğer bu ülkede geçerli bir vizeniz yoksa veya yeşil pasaporta sahip değilseniz vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Malta Avrupa Birliği ülkesi olduğu için alacağınız vize Schengen vizesi olmalıdır. Bu vize de 90 günlük kullanım sağlamaktadır. Eğer kursa 90 günden fazla süreli kayıt yaptırdıysanız size farklı bir seçenek sunuluyor. Bu durumda Malta vizesine sahip oluyorsunuz. Eğer kursunuz 90 günden azsa ve Schengen vizesi aldıysanız, kursunuzu uzatmanız durumunda da geçici oturma izni sahibi oluyorsunuz.  

  • Alacağınız Vize Tipi Nedir

Malta’ya gideceksiniz size iki tip vizeden birini vereceklerdir. Bunlar C ve D tipi vizelerdir. D tipi vize ulusal vizeyi ifade etmektedir. Bu vizeler kursun uzunluğuna D tipi veya ikamet izni olabilecektir.

  • Vize Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Malta’nın konsolosluk görevi veya vize ofisi tarafından temsil edilmediği durumlarda, öğrenciler elçiliklere şahsen başvurma gereği duymadan posta ile vize başvurusu yapabilecekler.

  • Jobplus ne anlama gelmektedir?

Türk İş ve İşçi bulma kurumunun Malta’daki karşılığıdır. İş başvurularınızı bu kurum üzerinden yapıp bu kurum üzerinden iş bulabilirsiniz. Kurumda başvuru formlarını doldurarak rahatlıkla iş bulma imkanınız mümkündür. İşverenin,TCN kapsamındaki ülkelerden işe alacağı çalışanla ilgili mevcut iş ilanının JobsPlus platformunda 2 hafta süreyle yayında olması gerekiyor.

  • Ayda ne kadar para kazanılabilir?

Yapılan incelemelere göre Malta’da saatlik çalışma ücretleri 5-7 euro arasında değişiklik göstermektedir. Haftada 20 saat çalışma ile 100-140 euro gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız yere göre değişiklik gösterecek bahşiş ve prim üzerinden de para kazanmanız mümkündür.

  • Ne zamana kadar vize uzatılabilir?

Malta’ya giriş yaptığınız tarihten 21 gün geçtikten sonra Malta vizenizi uzatmak zorundasınız.

  • Kurs ve vize nasıl uzatılabilir?

Kurs süresinin uzatılmasını düşünüyosanız kursunuzla görüşebilir, DilokuluMalta.com adresindeki danışmanlardan bilgi alabilirsiniz ve onların yardımı ile süreyi uzatabilirsiniz. Vizeyi uzatmak için ise öncelikle kurs ve konaklamayı halletmeniz gerekmektedir. Sonra uzatma işlemlerini kendiniz Malta Central Visa Unit’e başvurarak yapabilirsiniz.

  • Hangi hizmetlerden faydalanamam

Hastane hizmetlerinden faydalanabilmek için sosyal sigorta primlerini ödemeniz gerekmektedir. Ancak 30000 euro kapsamlı yurtdışı sağlık sigortasıyla bu hizmetten de yararlanmanız mümkündür.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir