1. Anasayfa
  2. Dil Eğitimi

Malta Dil Okulu Tavsiyeleri

Malta Dil Okulu Tavsiyeleri
Malta Dil Okulu Tavsiyeleri

Malta dil okulu tavsiyeleri konusunda en çok adı geçen ülkelerden biri konumundadır. Malta, tarihte 200 yılı aşkın bir süre İngiliz sömürgesi altında yaşadığı için İngiliz eğitim sistemini ve kültürünü benimsemiş bir yerdir.

Anadili İngilizce ve Maltaca olan ülkede halk çok iyi şekilde İngilizce anlar ve konuşur. İngilizce telaffuzları, temel teşkil edilecek tarzdadır, akıcı, açık ve kurallara uygun konuştuklarından dolayı, İngilizce öğrenmek için en çok tercih edilen ülkelerden olan Malta da, örnek İngiliz kültürü yaşatılır. Halk genel olarak konuşkan ve cana yakındır, ayrıca misafirperverdirler, kendi kültürlerini anlatmaya heveslidirler.

Malta Dil Okulları Hakkında Bilgi

Malta’da irili ufaklı birçok dil okulu bulunmaktadır. Bunların bazıları butik tipidir, bazıları ise kurumsal yapıda ve zincir şeklinde oluşmuştur. Bu iki tür okul da  tercih edilebilir. Zira ülkede İngilizce ve İngiliz kültürü tüm halk ve öğretmenler açısından çok iyi kavranmıştır ve İngilizce güzel konuşulmaktadır.

Malta’da diğer okullarda olduğu gibi hafta içi beş gün eğitim verilmektedir. Hafta sonu ise öğrenciye aittir istediğini yapabilir. Haftada 20, 25 ve 30 saatlik katılabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Sabah programları olduğu gibi akşam programları da vardır. Sabah 9:00 da başlayan eğitimle 12:30-13:00 gibi biter. Yoğun İngilizce almak isteyenler arada bir mola verip tekrar devam eder.

Bütün okullar aktivite düzenler ve interaktif katılım ile İngilizce eğitiminin pekişmesi sağlanır. Şehir içi ve şehir dışı aktiviteler de düzenlenir. Bununla birlikte Malta Schengen ülkesi olduğu için Schengen vizesi ile farklı Avrupa ülkelerine de seyahatler planlanabilir.

Malta Dil Okulu Eğitim Süreci

Maltada dil okuluna kayıt yaptırdıktan sonra, ilk olarak seviye tespit sınavı düzenlenir. Sınav sonucu İngilizce seviyesi belli olan öğrencinin hangi aşamadan başlaması gerektiğine karar verilir. Seviye tespit edildikten sonra öğrencinin en uygun sınıfa yerleştirmesi yapılır. Ara ara yine seviye tespiti için sınavlar yapılır ve sonuca göre öğrenciler üst kurslara geçme imkanı bulur.

Malta dil okullarında genel İngilizce alınabileceği gibi yoğunlaştırılmış kurlar da bulunmaktadır. Daha kısa süre Malta’da kalacak kişiler için yoğunlaştırılmış program daha uygundur. Aynı zamanda IELTS ve TOFLE sınavları programları için de hazırlık yapılır. Türkiye’de bu tür sınavlara hazırlanmak yerine anadili İngilizce olan ve kolay öğrenebilecek olan bu ülkeyi tercih etmek avantajlı olacaktır.

Malta Dil Okulu Tavsiyeleri

Malta Dil Okulları Eğitim Fiyatları

Malta’da İngilizce dil okulu için planlanan eğitim süresi ortalama 6 aydır ve bununla birlikte 6 aylık bir konaklama söz konusudur. Ortalama dil okulu fiyatı 5.500 Euro ve 7.500 Euro arası değişmektedir. Genel olarak tüm dil okulları gidiş dönüş uçak bileti ücretini de bu rakamın içine dahil etmektedir. Seçmiş olduğunuz dil okulunun butik ya da zincir okul olması ya da konaklama türünüz fiyatı farklılaştırmaktadır.

Malta Dil Okulu Konaklama Süreci

Dört farklı konaklama türü vardır. Bunlar aile yanı konaklama, paylaşımlı yurt konaklaması, hotel ve hostel konaklama şeklindedir. En fazla tercih edilen konaklama paylaşımlı yurt konaklamasıdır. Burada öğrenciler bir araya geldiklerinde deneyimlerini paylaşabilirler. Beraber eğitim alan arkadaşlar olabileceği gibi üst sınıflarla da bir arada olma durumu söz konusudur. Orada bulunma amacı ortak olan insanlarla etkileşim halinde olmak öğrencilerin hedeflerine odaklanma noktasında onları diri tutacaktır. 3 ya da 4 kişilik paylaşımlı odalarda rahatça kalınabilir. Yatmadan yatmaya kullanılan odalar harici ortak kullanılan, sohbet edip, ders çalışılan, TV izlenen, internete bağlanılan odalar ve yemek yenilen alanlar da bulunmaktadır ve buralarda öğrenciler daha çok vakit geçirir, bu durum dolayısıyla İngilizcelerin daha iyi gelişmesi konusunda etkilidir.

Paylaşımlı yurtlar çoğu zaman okula ait olduğu için ya çok yakındır ya da 5-10 dakikalık mesafe uzaklığındadır, bu yüzden ulaşım açısından kolaylık sağlanır. Yakın olunca yol masrafı yapılmamış olur hem de okula giderken zaman kazanılır. Paylaşımlı yurtlarda kalan öğrenciler ortak kullanılan mutfaklarda çevredeki marketlerden alışveriş yaparak pratik yemekler yapabilirler. Mutfaklarda teçhizatlı ekipmanlar bulunmaktadır. Kolaylıkla yemekler hazırlanabilir. Buzdolabı, fırın, mikrodalga fırın da mevcuttur.

Aile yanında konaklama da oldukça başarılı bir dil öğrenme süreci sağlayacaktır. İngilizceyi akıcı ve düzgün konuşan Maltalı bir aile yanında günlük hayatta kullanılan kelimeler daha iyi pekişebilir. Aile yanında konaklamalar okula uzaktır dolayısıyla ulaşım zor ve maliyetli olabilir. Malta’da raylı sistem bulunmamaktadır, okula otobüsle gelinebilir. Malta’nın simgesi haline gelen sevimli 1950 model otobüsleri kullanılabilir.

Hostel ve Hotel ise güvenlik ve maliyet açısından çok tercih edilmiyor. Ayrıca odasına kapanıp sosyalleşmeden uzak kalan öğrencinin motivasyonu azalacağı gibi amacı olan İngilizce öğrenme hedefinden de uzaklaşabilir. Malta’da dil okulları haricinde yurt ayarlamak isterseniz okulun yurdundan daha pahalı bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Okul konaklamasını tercih ettiğinizde daha avantajlı fiyata konaklarsınız.

Malta Dil Okulu İçin Hangi Vize Geçerli?

Malta AB ülkesi olduğu için Schengen vizesi istenir ve bu sayede AB ülkelerine rahatça seyahat edilebilir. 90 günden fazla kalınacak ise ulusal Malta vizesi için başvurulur. Malta’da yeşil pasaporta sahip öğrenciler, 90 güne kadar vizesiz eğitim alabilirler. 90 günü aşacak eğitim durumlarında öğrenciler Schengen vizesi için başvuru yapmak zorundadırlar.

Malta Dil Okulu Yaşam Masrafları

Genellikle öğrencilerin haftalık 100-150 Euro arası masrafı olabilmektedir. İlk haftalarda biraz daha yüksek olabilir çünkü bölgeyi yeni tanıyan öğrenciler nerenin daha uygun olacağını yaşayarak göreceklerdir. Piyasayı öğrendikten sonraki günlerde harcamalar daha titiz ve planlı olabilir. Her köşe başında süper market ya da mini market bulunabilir. Türk markaların satıldığı Türk marketleri de vardır.

Dışarda yeme içme diğer Avrupa ülkelerine göre Malta da daha ucuzdur. Akdeniz mutfağı tüketildiği için Türkiye’den gidenler için damak zevkine uygundur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir